1. Anasayfa
 2. Server 2008

Remote Desktop Connection (RDP) 7.0 ve Getirdikleri


0

Geçen yılın ikinci yarısından sonra aktif olarak kullanılmaya başlanan Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 versiyonları ile birlikte, üzerilerindeki uygulamarıda yeni özellikleriyle birlikte daha aktif kullanmaya başladık. Hiç şüphesiz bunlardan biride Remote Desktop Connection (RDC) 7.0 uygulamasıdır. Bende bu makalemde RDC 7.0 ve üzerindeki yeniliklerden bahsedicem.

Öncelikle bilmemiz gereken RDC 7.0’ı Windows Vista ve Windows XP üzerinede kurup kullanabiliyor ve RDP 7.0’ın Media Player Redirection ve Multi Monitor gibi gelişmiş özelliklerinden faydalanabiliyoruz. Ancak Vista ve XP üzerinde RDC 7.0 kullandığımızda bu gelişmiş özelliklerden faydalanıyor olmak için, bu işletim sistemlerinden Windows 7 ve Windows 2008 R2 işletim sistemlerine bağlantı kuruyor olmamız gerekiyor, tersi durumlarda bu yeni özelliklerden faydalanamayız, buda unutmamamız gereken bir ayrıntı. RDC 7.0’ı Windows XP ve Vista üzerinde çalıştırmak için XP için Sp3, Vista içinse Sp1 yada Sp2 ye sahip olmamız yeterli. Bu servis paketlerine sahip olmanız durumunda RDC 7.0’ı Microsoft Download Center üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Eğer sisteminizde Wsus server barındırıyorsanız, buradanda updatelerle birlikte gelecektir.

RDC’nin İşletim Sistemlerine göre kullanılabilirlik tablosu aşağıdaki gibidir.

Connecting From:Win7/R2Vista SP+Vista SP+XP SP3XP SP3XP SP2XP SP2
RDC 7.0RDC 7.0RDC 6.1RDC 7.0RDC 6.1RDC 6.1RDC 5.2
Access to Remote Desktop sessionsEvetEvetEvetEvetEvetEvetEvet
Access to RemoteApp programsEvetEvetEvetEvetEvetEvetHayır
Access to personal desktop by using RD Connection BrokerEvetEvetEvetEvetEvetEvetEvet
Access to virtual desktop pools by using RD Connection BrokerEvetEvetEvetEvetEvetEvetEvet
Launch applications and desktops from RemoteApp and Desktop Connection on clientEvetHayırHayırHayırHayırHayırHayır
Launch RemoteApp programs, virtual desktop, and session-based desktop from RD Web AccessEvetEvetEvetEvetEvetEvetHayır
Status & disconnect system tray icon.EvetEvetHayırHayırHayırHayırHayır

RDC 7.0 DA NELER YENİ

 • RDC 7.0 ile şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz klasik masa üstü bağlantılarının yapılabilmesinin yanı sıra RemoteApp sayesinde, publish edilmiş uygulamalara direk bağlantı kurabilme imkanı sağlayabilmekteyiz. Daha önce Citrix kullanmış kişiler bu durumun nasıl gerçekleştiğini biliyorlardır. Artık bu imkan RDC 7.0 ile birliktede gerçekleştirilebiliniyor.
 • RD Connection Broker sayesinde, sanal masaüstlerine erişim ve birebir kullanım imkanı.
 • RD Web Access ile web üzerinden masaüstü bağlantısı kurma ve uygulama çalıştırabilme imkanı.

Aşağıdaki tablo her bir platform ve kombinasyonlarından Windows Server 2008 R2’ye bağlanırken kullanabileceğimiz/kullanamayacağımız özellikleri göstermektedir.

Connecting From:Win7/R2Vista SP1Vista SP1XP SP3XP SP3XP SP2XP SP2
RDC 7.0RDC 7.0RDC 6.1RDC 7.0RDC 6.1RDC 6.1RDC 5.2
Windows Media Player RedirectionEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Bidirectional AudioEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Multimonitor SupporttruetruespanningtruespanningspanningHayır
Aero Glass SupportEvetHayırHayırHayırHayırHayırHayır
Enhanced Bitmap AccelerationEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Language Bar DockingEvetHayırHayırHayırHayırHayırHayır
Easy PrintEvetEvetEvetEvetEvetEvetHayır

Şimdi yukarıdaki tabloda gördüğünüz Media Player Redirection özelliği ile devam edelim. Bu önemli yenilik sayesinde, kullanıcıların bilgisayarlarında ses ve görüntülerin çözümlenebilmesi için Windows Media Player içerikleri cliente yönlendirilir. Bu özellik video ve audio nun kalitesini arttırarak sürekli senkronize kalmasını sağlıyor. Bu sayede RDC ile video ve ses görüntülemede büyük bir adım atılmış diyebiliriz.

Biredirectional Audio sayesinde mikrofon gibi kayıt cihazlarını client bilgisayarlarına yönlendirebilme imkanı sağlanmıştır. Bu özellik Windows 7 nin ses tanıma özelliği için veya ses kaydı yapan uygulamalar içinde ideal bir uygulamadır.

True Monitor Support (çoklu monitör desteği) ile daha önceden Vista ve Server 2008 Terminal servislerinde tekli olan monitör desteği 16 monitöre kadar çıkarılmıştır. Ayrıca her biri için Remote Desktop ve RemoteApp uygulamaları kullanılabilinir. Ancak bu durum Aero glass özelliğini desteklememektedir.

Windows Server 2008 Remote Desktop oturumları için Aero Glass özelliğini desteklemiyordu ancak R2 ile bu özellik desteklenebilir hale geldi. Ayrıca çoklu monitör desteği kullanıldığı durumlarda  Server 2008 de olduğu gibi R2’de de Aero glass özelliği kullanılamamaktadır.

Geliştirilmiş Bitmap Hızlandırıcı ile Powerpoint, flash, Silverlight gibi grafik ağırlıklı uygulamalarında uzak görüntülerinde daha ne çözünürlük sağlanmasıda RDC 7.0’ın özelliklerindendir.

Language Bar Docking özelliği ile RemoteApp kullanıcıları kendi pcleri üzerindeki dil desteklerinide kullanabilme imkanı bulmaktadırlar. Bu özelliği biraz açmak gerekirse, “Language Bar Docking” ile kullanıcılar, kendi locallerinde yüklenmiş dil seçeneklerini RemoteApp uygulaması sayesinde kendi pclerinde kullanıyorlarmış gibi kullanabilmektedirler. Daha önceden bu destek bulunmamaktaydı ve RDC yapılan server yada pc üzerindeki dil seçeneklerine bağlı kalmak zorundaydık. Bu özellikden faydalanabilmemiz için Windows 7 den Windows Server 2008 R2 üzerine bağlantı kuruyor olmamız gerekli, bu ayrıntıyıda unutmamalıyız.

Easy Print ile Remote Desktop Connection sağladığımız host üzerindeki bir belgeyi yazdırmak istediğimizde herhangi bir driver yüklemeksizin kendi local pc’miz üzerinden alabiliyoruz.

RDC 7.0 GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Öncelikle, bu aşamada bahsedeceğimiz güvenlik özelliklerinin kullanılabilirliğini görmek için aşağıdaki tabloda verilmiş olan her bir platform ve kombinasyonlarından Windows Server 2008 R2’ye veya Windows 7’ye bağlanırken kullanabileceğimiz/kullanamayacağımız güvenlik özelliklerini inceleyelim.

Connecting From:Win7/R2Vista SP1Vista SP1XP SP3XP SP3XP SP2XP SP2
RDC 7.0RDC 7.0RDC 6.1RDC 7.0RDC 6.1RDC 6.1RDC 5.2
Per-user filtering of RemoteApp programsEvetEvetEvetEvetEvetEvetna
Web SSOEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Web forms-based authenticationEvetEvetEvetEvetEvetEvetHayır
RD Gateway-based control of device redirectionEvetEvetEvetEvetEvetEvetHayır
RD Gateway system and logon messagesEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
RD Gateway Background Authorization & AuthenticationEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Gateway Idle & Session TimeoutsEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır
NAP remediation with RD GatewayEvetEvetHayırEvetHayırHayırHayır

Per-user Filtering of RemoteApp Programs: RemoteApp bilgisayarlarının kullanıcı başına filtrelenmesi ile RD web erişiminde görüntülenen RemoteApp programları filtre edilebilir, böylece kullanıcı sadece erişimi olam programları görüntüleyebilir ve kullanabilir. Bu özelliğide gene daha önce citrix kullanmış arkadaşlar hatırlayacaktır.

Web SSO & Web Forms-based Authentication: Web form-based autantication ile kullanıcı tecrübelerini geliştirmek için RD web erişimi artık form bazlı otantikasyon kullanmaktadır. Web SSO ilede bir kullanıcı oturum açtıktan sonra tekrar passworde ihtiyaç durmadan tanınabilmektedir.

RD Gateway-based Control of Device Redirection: Windows Server 2008’de Microsoft dışındaki clientlerin direk bağlanmasına izin verilirken, bu özellik ile R2 de bizim seçeneğimize bırakılmıştır.

RD Gateway System and Logon Message: Kullanıcılara logon esnasında, logon sonrası yada logoff olurken gerekli uyarı mesajlarının gönderilebilme imkanı sağlanır.

RD Gateway Background Authorization & Authantication: Daha öncedende bildiğimiz kullanıcı oturum surelerinin ayarlanması durumudur. Ancak burada gördüğümüz farklı durum bu özelliğin kullanıcı başınada yapılabiliyor olmasıdır. Bir kullanıcının oturum süresini belli bir dakikada kısıtlarken, başka bir kullanıcının oturum süresinin hiç kapanmamasını da sağlayabiliyoruz.

RD Gateway Idle & Session Timeout: Bu özellik ile de bağlantı süresi dolan ve bağlantısı kesilmiş kullanıcıların bir sonraki bağlanmalarında data kaybına uğramamaları ve yarıda kalan işlemlerini kaldıkları yerden devam ettirebilme imkanı sağlanmıştır.

NAP Remediation with RD Gateway: NAP Remediation ile bağlanan kullanıcıların local yazılımlarının güncelleştirilmesine ve konfigure edilmesine teşvik edilmektedir. Böylece bağlanan kullanıcılar network politikalarına uyumlu kalmaları sağlanır. Microsoft bu duruma son yıllarda daha bir özen gösterdiğini ve her uzak erişimde bu güvenlik önlemini kullanmaya dikkat ettiğini görebiliyoruz.

Sonuç olarak RDC 7.0 ve R2 Terminal hizmetlerinin büyük bir değişimle kullanılabilir durumda olduğunu ve extra bir uygulama kullanmamıza gerek kalmadan bütün uzak uygulama işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir