17

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur. Çok sayıda sayfa içeren bir döküman, örneğin rapor ya da tez yazarken ihtiyaç duyulan bir özelliktir içindekiler tablosu, olmazsa olmazdır hatta. Bu tabloyu elle oluşturmak çok zahmetlidir, başlıklar istediğiniz gibi olmaz hatta her başlığa tek tek bağlantı oluşturmanız gerekecektir. En çok da içindekiler tablosunu oluşturduktan sonra belge de değişiklik yaparsanız ve başlıkların sayfa numaraları değişirse tüm tablonun baştan oluşturulmasının gerekmesi insanı çileden çıkarabilir.

Aslında Word 2010 ile içindekiler tablolarını oluşturmak çok kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, başlık olması gereken metinlere Word üzerindeki başlık stillerinin uygulanması şartı. Genel olarak kullanıcıların düşündüğü şey, bir metin seçilip, yazısı büyütülüp belgede ortalandığında onun başlık olarak algılanacağıdır. Bu yapılan işlem sizin için o metnin başlık olmasını sağlayabilir ama Word bunun bir başlık değil sadece biçimlendirilmiş bir metin olduğunu düşünür. Dolayısıyla siz içindekiler tablosunu oluşturmak istediğinizde, Word sadece kendi stilleri kullanılan metinleri başlık olarak algılayacağından sizin başlık olarak belirttiğiniz metinleri içindekiler tablosunda göstermez.

Peki, düzgün bir şekilde başlıkları göstermek için ne yapmak gerekli?  Word tarafından bize sunulan başlık stillerini kullanmak!

Öncelikle elimizdeki belgede başlık olarak içindekiler tablosunda göstermek istediğimiz metinleri belirlememiz lazım. Başlıklar, ana başlıklar olabileceği gibi, alt başlıklar ve daha alt başlıklar da olabilir. Seviyelendirme işlemi önemli, çünkü başlıklarımızda bu seviyelendirmeleri kullanacağız.


Resim-1

Elimdeki belge 6 sayfadan oluşan düz metin içeren bir belge. Belgede başlık olmasını istediğim metinleri sadece diğer paragraflardan ayrı olarak, anlayabileceğim bir şekilde belirtmiş durumdayım. Yapmam gereken sırasıyla başlık olmasını istediğim metinleri seçerek bunlara başlık 1, alt başlık olmasını istediklerime başlık 2, daha alt başlık olmasını istediklerime başlık 3 şeklinde stiller vermek.

İlk sayfadaki başlığı seçerek Başlık 1 stilini uygulayarak biçimlendirme işlemime başladım.


Resim-2

Benzer şekilde belgemdeki diğer ana başlıkların tümüne de stilleri kullanarak Başlık 1 stili uyguluyorum.

Belgemde her konunun alt başlıklarını da başlıktan bir büyük sayıda stille biçimlendiriyorum. Örneğin ilk başlığa başlık 1 stili uyguladığım için, bu konun alt konusu olan başlığa başlık 2 stili uygulamam gerekli. Daha alt bir başlık için Başlık 3 ..


Resim-3

Bu şekilde belgemdeki diğer başlıkları da biçimlendiriyorum. Word üzerinde 9 seviyeye kadar başlık vermemiz mümkün, tatbikî istersek kendimiz de başlık stilleri oluşturarak bunları kullanabiliriz.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-4

Belgedeki bütün başlıklara gereken başlık stillerini uyguladıktan sonra belgenin en başına geçerek boş bir sayfa ekleyeceğim. İçindekiler tablosunu oluşturmadan önce imleci bıraktığınız nokta önemli, eğer rastgele bir noktada bırakırsanız o zaman tablo o noktada oluşur. Dolayısıyla belge başındaki boş bir sayfa bizim için gerekli.

Boş sayfayı eklemek için “Ekle” sekmesindeki “Boş Sayfa” seçeneğini tıklayabiliriz.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-5

Boş sayfamızı ekledikten sonra, sayfanın en üstüne tıklayarak imleci oraya bırakmamızda fayda var.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur. İçindekiler tablosunun oluşturulması için son basamak, başvurular sekmesinde en soldaki içindekiler seçeneğini tıklayarak dilediğimiz stildeki bir içindekiler tablosunun belgemize eklenmesini sağlamak.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-6

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur. İçindekiler tablomuz aşağıdaki gibi gözüküyor. Hem başlıklar , hem alt başlıklar hem de sayfa numaraları otomatik olarak belgeye eklendi.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-7

Hatta herhangi bir bağlantı üzerinde beklenince o bağlantıya gitmek için CTRL tuşuna basılı tutarak tıklamamızı belirten uyarı ile karşılaşıyoruz.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-8

İçindekiler tablosunun en güzel yanı ise, belgede daha sonra bir değişiklik yapılsa da tablonun bir – iki tıklama ile güncellenmesinin sağlanabiliyor olması.

Tablonun hemen üzerindeki “Tabloyu güncelleştir düğmesine tıklayarak açılan penceredeki “Tüm tabloyu güncelleştir” seçeneği ile tablomuzun otomatik olarak güncelleştirilmesini sağlayabiliriz.

Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur
Resim-9

Bu yazıda Word Index İçindekiler Nasıl Oluşturulur konusuna değindik.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

İçindekiler tablosu ekleme

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 5
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 3
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 4
  olmad_
  Olmadı!
 • 1
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

Popüler Yorumlar
 1. 10/05/2018

  Teşekkürler

 2. index e sag klikleyip Update Table yapın. Düzelecektir.

  Emre Aydın

Yapılan Yorumlar
 1. Selam hocam, ben yayın evinde çalışıyorum, yayınevi EBUK sistemine geçeceğinden, içindekileri stil üzerinden yapmamız istendi. Bize iki tane eğitmen geldi, 10 dk bişey gösterdiler, eğitmenlerin kendileride nasıl yapılacağını bilmediklerinden video üzerinden gösterdiler ama, bir işe yaramadı.
  Ben içindekileri oluştururken bicimlendirmeyi yapıyorum, fakat içindekileri oluştur dediğim zaman metnide alıyo sayfa numarası veriyo.

  Otomatik içindekiler dizinini daha basit nasıl oluşturabilirim. Bana bu konuda nasıl yardımcı olursunuz.

  İlginiz için tşk ederim
  Saygılar sunarım
  Cengiz

  • Cengiz selam,

   Malesef daha kolay bir yolu bulunmuyor. Belki Word içinden degilde bu işi yapan 3 party uygulamalardan yapılabilir. Ama bu tarz bir uygulama varsa ucretsiz oldugunu da sanmam.

   Emre Aydın

  • Sayın abim helal olsun bu kadar iyi anlatılır allah da razı olsun. Bazı insanlar farklılık yaratır, bazı insanlar hem farklılık yaratır hemde verimli olup yardım eder… Thanx and regards.

 2. çok saolun ellerinize sağlık çok anlaşılır bir paylaşımdı internette rastladığım en iyi anlatım diyebilirim o kadar harika olmuş ellerinize sağlık kursta bili böle anlatmıyorlar ALLAH RAZI OLSUN kardeşim…

 3. 22/04/2013

  her işin bir ehli var bu işinde siz. çok süper allah razı olsun. Siz müthiş Türk’sünüz :)

 4. merhaba hocam ; ben içindekiler tablosunu otomatik olarak oluşturdum ön izlemeden kontrol etmeme ragmen, sağ tarafta sayfa numaraları 1, 2, 3, vb. sıralı olarak gitmesi gerekıyorken; 1, 1, ,1 şeklinde sıralanıyor
  yardımcı olursanız sevınırım
  iyi çalışmalar

 5. 19/05/2013

  Bunu bu kadar güzel anlatan olmamıştı, tezimin düzenlemesini sayenizde yapabildim, teşekkürler

 6. merhaba emre.
  tezime icindekiler ekleyecegim ama baslik 1 , baslik 2 baslik 3 yapiyorum daha sonra mesela baslik1 alt baslik 1.1, 1.2 1.3 , baslik2 altbaslik 2.1,2.2,2.3 … gibi , nasil yapmaliyim…
  tesekkurler

 7. 02/11/2013

  Ellerinize, emeğinize sağlık.

 8. çok çok teşekkürler, en değerli şey olan vaktimizi kazandırdınız. teşekkürler ,,,

 9. elinize sağlık

 10. 10/05/2018

  Teşekkürler :)

 11. 10/05/2018

  Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir