1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. WMI Debug Log

WMI Debug Log

062718_0846_WMIDebugLog1.png

Debug Log ile herhangi bir uygulamanın istemci veya sunucu sistem üzerinden hangi sorgusunu çalıştırdığını ve bu sorgu hata ile sonuçlandı ise alınan hatanın ayrıntısı görüntülenebilir.

’u aktif etmek için Resim-1’de görüldüğü gibi HKLM\Software\Microsoft\WBEM\CIMOM
yolundaki
“Logging” değeri 2 olarak ayarlanır. Log dosyası C:\Windows\System32\wbem\Logs dizini altında oluşacaktır.

Bu registry ayarının alabileceği değerler:

0 – No Logging / Disabled

1 – Log Errors Only

2 – Verbose Logging

Resim-1

Registrydeki ayar yapıldıktan sonra da logları görmek için Resim-2’deki gibi Show Analytic and Debug Logs şeçilir.

Resim-2

Event Viewer’da ise Microsft à Windows àWMI-Activity yolunda Resim-3 deki gibi Trace log aktif hale getirilir. Enable log seçilir.

Resim-3

Resim-4 de ki gibi çalışıtır kısmına WBEMTEST yazılarak test edilebilir.

Resim-4

WBEMTEST yazdıktan sonra ekranı açılır açılan ekranda connect diyip Query seçilir ve bir Query yazılarak Resim-5 teki gibi test yapılabilir.


Resim-5

Resim-6’daki gibi Event Viewer‘a log düştüğü teyid edilebilir.

Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: WMI, , Tester, WMI Debug Log,Event Viewer, Windows Management Instrumentation

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap