1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Windows Server 2016 Yenilikleri

Windows Server 2016 Yenilikleri


VidyoConnect

Bu yazımızda Windows 2016 ile gelecek olan bazı yeni özelliklerle değineceğiz. Windows Server 2016 Technical Preview 2 de kullanıma açılmış olan ya da Microsoft tarafından bilgilendirilmesi yapılmış olan yeni özelliklerin bir kaçını aşağıda bulabileceksiniz.

Burada Nano Server konusuna girilmeyecek olup Nano Server ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilrsiniz.

https://www.mshowto.org/adim-adim-windows-nano-server-kurulumu.html

Şimdi Nano Server dışında gelen yeni özelliklerin bazılarına sırasıyla bakalım:

Windows Server Konteyner Yapısı

Windows Server Konteyner Yapısı, izole bir kaynak kontrollü ve taşınabilir çalışma ortamı sunmayı hedeflemektedir. Konteynerler temel olarak, bir uygulama sırasında sistemin geri kalanını etkilemeden ya da uygulama mevcut sistemden etkilemeden çalıştırılmaya olanak sağlayan izole bir alandır. Bu durum Microsoft tarafından sanallaştırmanın bir sonraki evrimi olarak nitelendirilmektedir.

İki çeşit Windows Server Konteyner Yapısı olacaktır: Windows Server Konteynerleri ve Hyper-V Konteynerleri. Windows Server Konteynerleri birbirinden izole olacak ancak direk olarak Windows Server 2016 üzerinde çalışacaktır. Hyper-V Konteynerleri ise sanal makinalar üzerinde çalışarak daha gelişmiş bir izolasyon sağlamaya çalışacaklardır.

Konteynerler, mevcut sürüm olan Technical Preview 2’de kullanıma sunulmamıştır.


Resim – 1

Docker Desteği

Açık Kaynak motora sahip olan Docker; Koneynerlerin, yapılandırılması, çalışması ve yönetilmesinde kullanılacaktır. Docker Konteynerler, orijinal olarak Linux için tasarlanmış olsa da Windows Server 2016 içinde yerleşik olarak gelecektir. Microsoft katılımcılarının da bulunduğu aktif bir açık kaynak geliştirme topluluğu tarafından, Windows Server için yeni bir Docker geliştirilmektedir.

Çalışan Bir Sanal Makine Üzerinde RAM ve Network Kartı Ekleyip Çıkarma

Başka büyük özelliklerden birisi de Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makineye RAM ya da Network Kartı Ekleyip Çıkarma özelliğidir. Daha önceki sürümlerde çalışan bir sanal bilgisayarın maksimum ve minimum RAM ayarlarını değiştirebilmek için Dinamik Hafıza kullanmak gerekiyordu. Ancak Windows Server 2016 üzerinde çalışan bir Hyper-V bilgisayar statik RAM kullanıyor olsa da tahsis edilen RAM miktarını değiştirebilmek mümkün olmaktadır. Buna benzer bir şekilde Network kartlarını da ekleyip çıkarma olanağımız da bulunacaktır.

İç İçe Sanallaştırma

Yeni Konteyner Desteği ile öncelikli olarak işe yarayacak özelliklerden bir tanesi İç İçe Sanallaştırma olacaktır. Lab ya da Test ortamlarında Hyper-V’yi fiziksel bir makine üzerine kurmamız gerekmekteydi Ancak yeni gelecek olan bu özellik ile Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makinenin içine de başka bir Hyper-V kurmamız sağlanacaktır.

Host Guardian Servisi

Host Guardian Servisi, Windows Server 2016 ile gelen yeni özelliklerden birisi olup, sanal bilgisayarlara bir kalkan sağlar ve yetkisiz girişlere karşı korumayı arttırır. Kalkanlı Sanal Bilgisayarlar, Azure Yönetim Paketi kullanılarak oluşturulabilir. Mevcut kullanılan sanal bilgisayarlarınız da Kalkanlı Sanal Bilgisayarlara dönüştürülebilir.

Bu yazımızda Windows Server 2016’ya ait 5 yeni özelliği kısaca tanıtmaya çalıştık. Yeni eklenen özellikler ve bu özelliklerin detaylı anlatımlarını ilerleyen süreçte MsHowTo.org üzerinde bulabileceksinizdir.

Sorularınız için lütfen forum sayfamızı kullanınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Elektrik – Elektronik üzerine eğitim alan Kadir Levent Becit şu anda özel bir şirkette Sistem Uzmanı olarak görev almaktadır. SCCM 2012, Terminal Sunucu, Mail Sunucu, AD ve bileşenleri başta olmak üzere birden fazla konuda çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. En önemli soru maliyettir müdürüm