1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Domain Ortamına Kimler Bilgisayar Ekleyebilir?

Domain Ortamına Kimler Bilgisayar Ekleyebilir?


SAFİR

Domain Ortamına Kimler Bilgisayar Ekleyebilir? Domain ortamına bilgisayar eklerken hepimizin yaptığı işlem genellikle kullanıcı adı ve şifresi kısmına Domain Administrator üyeleri içerisinden bir kullanıcı bilgilerini girmektir. Kimi zaman Administrator kimi zaman kendi yetkili kullanıcınız. Aslında eğer değiştirilmediyse standart olarak bir domain kullanıcısı yani Authanticated Users dediğimiz kullanıcılar 10 adede kadar domain ortamına bilgisayar ekleyebilirler. Tabi bu ayarı değiştirmek sizlerin elinde.

Bu ayarı değiştirmek için Group Policy üzerinde Default Domain Policy’yi düzenleyiniz. Burada;

Computer Configuration > Policies > Windows Settings > Security Settings > Local Policies içerisinde User Rights Assigment kısmını açınız. Sağ tarafta “Add Workstations to domain” kısmını çift tıklayınız.


Resim-1

Dikkat ederseniz burada Authanticated Users gelecektir.


Resim-2

Seçip remove dedikten sonra “Add user Or Group” butonuna basınız. Aşağıdaki ekran gelecektir. Burada Browse butonuna basarak eklemek istediğiniz gurubu ya da kullanıcıyı yazınız.


Resim-3

Aşağıdaki örnekte “Domain Admins” grup üyelerini seçtik.


Resim-4

OK e bastıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Böylece belirttiğiniz grup ya da kişiler dışındaki user ve gruplar domain ortamına bilgisayar ekleyemeyecekler.

s
Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn221987(v=ws.11).aspx

TAGs : , , , , yetkisi, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Hocam yazı için çok teşekkürler elinize sağlık. Tam okumak istediğim merak ettiğim bir konuydu