1. Ana Sayfa
 2. Server 2012
 3. Windows Server 2012 R2 – Network Servisi Yenilikleri Nelerdir?

Windows Server 2012 R2 – Network Servisi Yenilikleri Nelerdir?


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımızda Windows R2 sürümü ile birlikte sunulan Network hizmet yenilikleri incelenecektir.

Özellikle DHCP ve DNS servislerinde önemli yeniliklerin bu sürüm ile birlikte sunulması planlanıyor. Bilindiği gibi DNS servisi ile şirket içi ve dış dünyadaki IP adresi – DNS İsmi eşleştirilmesi yapılabilirken DHCP servisi ile birlikte karmaşık TCP/IP networklerinde otomatik IP ve Option dağıtım senaryoları aktif edilebilir.


Resim-1

Windows Server 2012 R2 ile birlikte aşağıdaki DHCP yenilikleri sunulmaktadır:

 • DNS Registration geliştirmeleri
 • DNS PTR Registration geliştirmeleri
 • DHCP PowerShell komutları

İlk yenilik DNS Registration alanında sunuluyor. Windows Server 2012 ile birlikte sunulan DHCP poliçeleri artık kullanıcıların istemci FQDN ismine göre kriterleri kullanmalarına olanak veriyor. Bu sayede DHCP istemcilerinin domain üye alanı ek ismi ve kendi ismi ile birlikte oluşturduğu FQDN ismi kullanılarak belirli poliçeler belirli istemcilere uygulanabilmektedir.

Bu kriterler aynı zamanda DNS Suffix isimleri için de kullanılabilir durumdadır. Bu yeni özellik sayesinde network üzerinde bulunan tüm cihazlarda daha kapsamlı DHCP kontrolleri sağlanabilir ve kurallar oluşturulup uygulanabilir.

Bir diğer yenilik olan DNS PTR Registration özelliği sayesinde ise bir DHCP sunucusu yalnızca belirli bir DNS sunucusu üzerinde bulunan istemcilerin Host(A) kayıtları kaydedecek şekilde yapılandırılabilir. Bu sayede henüz bir Reverse Lookup Zone oluşturulmadı ise PTR Registration özelliği devre dışı bırakılır ve DHCP sunucusunun PTR kayıt oluşturma denemelerinde aldığı hataların önüne geçilir.

Son yenilik ise DHCP modulu için sunulan ek PowerShell komutlarıdır. Aşağıdaki tabloda yeni gelen ve güncelleştirilen DHCP PowerShell komutlarının listesi sunulmuştur:


Resim-2

DNS hizmeti özelinde ise aşağıdaki yenilikler Windows Server 2012 R2 ile birlikte sunulmuştur:

 • Geliştirilmiş Zone sevyesinde istatistikler
 • Geliştirilmiş DNSSEC desteği
 • Geliştirilmiş Windows PowerShell desteği

Geliştirilmiş Zone seviyesindeki istatistikler ile birlikte artık Get-DnsServerStatistics PowerShell komutu kullanılarak aşağıdaki başlıklarda istatistik detayları alınabilir:

 • Zone Query Statistics
 • Zone Transfer Statistics
 • Zone Update Statistics

Bilindiği gibi Windows Server 2012 ile birlikte DNSSEC mimarisi oldukça geliştirilmiş ve önceki sürümlere göre çok daha güvenli hale getirilmişti. R2 sürümü ile birlikte bu mimari üzerinde aşağıdaki birkaç geliştirme daha gerçekleştirildi.

 • Windows Server 2012 ile birlikte sunulan ve zoneların imzalanması için gerekli anahtarları oluşturan rol olan Key Master rolü File-Backed Multi-Master zonelar için de kullanılabilir hale getirildi.
 • DNSSEC imzalama işlemleri artık daha izole gerçekleştirilebilir. Özellikle Key Master rolüne sahip DNS sunucusu anahtar üretimi gibi işlemleri gerçekleştirirken diğer Primary DNS sunucuları bu anahtarlara erişim sağlayabilir ve imzalama işlemlerini tamamlayabilir.

Son olarak DHCP rolünde olduğu gibi DNS rolünde de ek Windows PowerShell komutları tanıtıldı. Aşağıda bu PowerShell komutları incelenebilir:

 • Step-DnsServerSigningKeyRollover
 • Add-DnsServerTrustAnchor –Root
 • RootTrustAnchorsURL

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap