İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. Windows PowerShell ile SCCM 2012 Yönetimi Nasıl Yapılır?

Windows PowerShell ile SCCM 2012 Yönetimi Nasıl Yapılır?


Windows hayatımızı girmesi ile birlikte Windows sistem yöneticileri olarak günlük görevlerin birçoğunu hazırladığımız scriptleri ile gerçekleştirebilir duruma geldik. Ancak ile yapılabileceklerin yanında günlük görevler oldukça az kalmaktadır.


Resim-1

Bu blog yazısında Windows PowerShell kullanarak ortamda bulunan System Center Configuration Manager 2012 yapısına nasıl bağlanacağımızı ve yönetimsel aksiyonları nasıl alacağımızı inceleyeceğiz.

Windows PowerShell ile SCCM komutlarını çalıştırmak için iki yöntem bulunuyor.

İlk yöntemde SCCM konsolu içerisinde sol üst menuden “Connect via Windows PowerShell” seçilebilir.


Resim-2

Böylece Windows PowerShell açılacak ve ilgili modül otomatik olarak yüklenecektir.


Resim-3

Görüldüğü gibi komut satırı PRI ismindeki site altına düşerek komutları bekler duruma geçmiştir.,

Bir diğer yöntem ise PowerShell konsolunu açarak ilgili modulü manuel olarak yüklemektir. Özellikle farklı ortamlarda çalışacak scriptlerin başına bu komut satırı konularak SCCM komutları desteklenir duruma getirilebilir.

Bu işlem için C:\Program Files (x86)\Microsoft Configuration Manager\AdminConsole\bin> dizinine inilir ve aşağıdaki komut çalıştırılır.


Resim-4

Modul yükleme başarılı olduktan sonra artık komutlarımızı çalıştırabiliriz.

Get-CMSite ile site bilgileri alınabilir.


Resim-5

İlgili site içerisine girmek için cd komutu kullanılır.


Resim-6

Roller ile ilgili bilgi yine Get komutları ile alınabilir.


Resim-7

Paketler Get-CMPackage komutu ile alınabilir.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap