1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. WinRM HTTPS Interface Yapılandırması – Bölüm 2

WinRM HTTPS Interface Yapılandırması – Bölüm 2


İkinci bölümde gerekli olan sertifika gereksinimleri lokal bir CA üzerinden talep edilecektir. CA Web hizmetine bağlanılır ve aşağıdaki adımlar izlenerek sertifika talebi gerçekleştirilir.


Resim-1


Resim-2


Resim-3


Resim-4

Bu adımda daha önce Web Server sertifikası duplicate edilerek oluşturulmuş olan sertifika seçilir ve boşluklar doldurulur. En önemli kısım Name kısmının Netbios veya FQDN şeklinde girilmesidir.


Resim-5

Sertifika oluşturulduktan sonra ilgili makine üzerindeki Current User içerisinde bulunur. Bu sertifika Private Key ile birlikte Export edilerek Computer Account içerisindeki Personel alanına tekrardan Import edilir.


Resim-6


Resim-7


Resim-8

Sertifika üzerindeki SubjectName kontrol edilir.


Resim-9

Son olarak ilgili sertifikanın Thumbprint numarası kaydedilir ve WinRM aşağıdaki komut ile HTTPS üzerinden yapılandırılır.


Resim-10

Listener PowerShell üzerinden sorgulandığında HTTPS üzerinden çalıştığı doğrulanır.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap