İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Windows Admin Center (WAC) – Azure File Sync Yapılandırma Bölüm-2

Windows Admin Center (WAC) – Azure File Sync Yapılandırma Bölüm-2

Yazının 1.bölümünde sizlere Azure üzerinde Azure File Sync hizmetinin eklenmesini ve Windows Admin Center aracılığı ile Azure File Sync üzerine lokal sunucumuzun nasıl eklenebileceğini aktarmıştık.

Bu yazıda ise Windws Admin Center üzerinde ekli olan sunucum üzerinde paylaşmış olduğum dosyaları Azure Storage senkronizasyon işlemi ve dağıtımını sizlere aktaracağım.

İşlem adımlarına geçmeden önce sizler için Azure File Sync sınırlamalarını incelemenizde fayda var.

 • Storage Sync per region: 20 Storage Sync Services
 • Sync groups per Storage Sync Service: 100 sync groups
 • Registered servers per Storage Sync Service: 99 servers
 • Cloud endpoints per sync group: 1 cloud
 • Server endpoints per sync group: 50 server endpoints
 • Server endpoints : 30 server endpoints
 • File system objects (directories and files) per sync group: 25 million objects
 • Maximum number of file system objects (directories and files) in a directory: 5 million objects
 • Maximum object (directories and files) security descriptor size: 64 KiB
 • File size: 100 GiB
 • Minimum file size for a file to be tiered: 64 KiB

İlk olarak Sync gruplarımı oluşturabilmem için Azure File Sync hizmetimi oluşturmuş olduğum bölgede depolama hesabı açmam gerekmektedir.

> New > Storage Account adımlarını takip ederek aşağıdaki şekilde gerekli ayarlarımı yaparak depolama hesabımızı oluşturuyoruz.

Resim – 1

Aşağıdaki şekilde ilgili depolama hesabım oluşturuldu.

Resim – 2

Daha sonrasında oluşturduğum depolama hesabına girerek sol panelde “Firewalls and Virtual Network” menusu altında hangi lokasyonlarım oluşturduğum depolama hesabına erişecekse onlara izin vermem gerekmektedir.

Aşağıda görmüş olduğunuz şekilde gerekli yetkileri vererek yaptığım ayarları kaydediyorum.

Resim – 3

Şimdi ise lokalde bulunan dosyalarımı Azure File Sync hizmeti üzerine almayı sizlere aktaracağım.

Windows Admin Center üzerinden dosya paylaşımı olan sunucumun yönetim ekranına girerek Azure File Sync pencerisini açıyorum.

Resim – 4

Lokal sunucumda test1 şeklinde 1 adet paylaşım klasörüm mevcut.Sync a folder butonuna tıklıyorum ve gerekli ayarları yapıyorum.

Sync Group kısmında size uygun olan ismi vererek devam edebilirsiniz.

“Azure File Share to Sync” kısmında mevcutta Azure üzerinde paylaşımınız var ise onlar gözükecektir, yeni bir paylaşım oluşturarak o paylaşım ile senkron edeceğim için create new işlemi ile devam ediyorum.

Set up sync diyerek işlemi başlatıyorum.

Resim – 5

Senkron işlemi başladı,

 

Resim – 6

Aşağıda görmüş olduğunuz şekilde Windows Admin Center tarafında ve Azure üzerinde Cloud Endpoint ve Server Endpoint noktalarım oluşturuldu.

Resim – 7

Resim – 8

Yukardaki işlemlerde Windows Admin Center üzerinde ki lokal sunucumdaki paylaşımı Azure üzerinde bir paylaşım klasörü oluşturarak senkron ettik.

Tam tersi işlemde direk paylaşımı Azure Depolama hizmeti üzerinde oluşturarak Azure File Sync hizmeti ile lokal sunucuma da gönderebilirim.

Bunun için öncelikle File Sync hizmet penceresini açıyorum.

Add Sync Group butonuna tıklıyorum.

Resim – 9

Test1 dosya paylaşımını lokal to azure olacak şekilde senkron etmiştik.Test2 dosya paylaşımını ise Azure Depolama hesabında oluşturdum ve Lokal sunucum ile senkron edeceğim.Aşağıdaki şekilde ayarları yapıyorum ve “Create” butonuna tıklıyorum.


Resim – 10

Senkron grubum eklendi.


Resim – 10

Oluşturduğum senkron grubuna girerek “Add Server Endpoint” butonuna tıklıyorum.

Resim – 11

Aşağıdaki şekilde paylaşımın kayıt edileceği sunucumu ve dosya yolunu belirttikten sonra “Create” butonuna tıklıyorum.

Resim – 12

Gerekli işlem süreci başladı ve Server Endpoint noktam oluşturuldu.Lokal sunucumu kontrol ettiğimde de Test2 paylaşımının oluşmuş olduğunu görebilirsiniz.


Resim – 13


Resim – 14


Resim – 15

İşlem sırasında karşılaşacağınız temel 2 hatayı çözümleri ile birlikte aşağıda paylaşıyorum.

HATA 1 : .NET Framework 4.7.2 sürümü veya üstü bir sürümün yüklü olması gerekmektedir.Bunu sağlamıyorsanız aşağıdaki şekilde hata alacaksınız.

Error: (1) RemoteException: .NET Framework versions lower than 4.7.2 are not supported in Az. Please upgrade to .NET Framework 4.7.2 or higher. (2) RemoteException: The ‘New-AzStorageContext’ command was found in the module ‘Az.Storage’, but the module could not be loaded. For more information, run ‘-Module Az.Storage’. (3) RemoteException: The ‘Set-AzStorageCORSRule’ command was found in the module ‘Az.Storage’, but the module could not be loaded. For more information, run ‘Import-Module Az.Storage’. (4) RemoteException: The ‘Get-AzStorageCORSRule’ command was found in the module ‘Az.Storage’, but the module could not be loaded. For more information, run ‘Import-Module Az.Storage’.

HATA 2 : Azure AD Connect yapılandırılmanızın ve Windows Admin Center yetkilendirmelerinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Error: RemoteException: Operation returned an invalid status code ‘BadRequest’ Try going to Settings > Azure > Unregister, and then register Windows Admin Center with Azure again, making sure you choose to create a new Azure Active Directory application. This should resolve any permissions issues. For other potential solutions, go to https://aka.ms/wac-afs

Windows Admin Center – Azure File Sync Yapılandırma işlemlerininde sonuna geldik diğer Windows Admin Center yazılarında görüşürüz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows Admin Center,WAC, Azure Stack HCI, Azure Hybrid Services, Azure File Sync, Storage Sync Service

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap