1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure MySQL Veritabanı için Read Replika Oluşturma

Azure MySQL Veritabanı için Read Replika Oluşturma

29a26767-77ac-42b1-89c0-01db38562dd9 (1)
VidyoConnect

Bu yazımızda Azure portalını kullanarak MySQL hizmeti için Read Replika oluşturmayı ve yönetmeyi öğreneceğiz.

Gereksinim olarak, Azure MySQL veritabanı Sunucuna ihtiyacınız var. Önceki içeriklerde nasıl sahip olabileceğinizden bahsetmiştim.

Önemli ! Read Replika özelliği sadece Genel Amaçlı ve Bellek Optimize – Memory Optimized sunucularında geçerlidir. Bu ayarlamaları sunucu kurulumunda pricing tier içerisinde belirliyorsunuz.

Read Replika nasıl oluşturulur ?

1) Azure Portal’a giriş yapın.

2) Replikasını yapmak istediğiniz Azure MySQL Veritabanı seçin.

3) “Add Replika” yı seçin.

Resim-1

4) Gelen ekrandaki bilgileri doldurun. Sizden Replika sunucusu için bir isim girmenizi isteyecek. Fiyatlandırma ise seçilen sunucu ile aynı özelliklere sahip olacaktır.

Resim-2

Replikasyon işleminde aksama olmaması adına replika sunucuların master sunucu ile aynı özelliklerde yada daha iyi özelliklerde olması uygun olacaktır. Replika sunucularını oluşturduktan sonra isterseniz fiyatlandırma ve özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Resim-3

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Azure MySQL veritabanı için Read Replikamız hazır, raporlama ihtiyaçlarımız için bu replikayı kullanabiliriz yada herhangi bir felaket durumunda replikayı durdurup okunabilir ve yazılılabilir bağımsız bir Azure MySQL veritabanı sunucumuz olur.

Peki Azure MySQL Veritabanı için Replika nasıl durdurulur ?

1) Azure Portal’a giriş yapın.

2) Master MySQL veritabanı sunucuna seçin.

3) Ayarlar kısımından replikasyonu seçin ve durdurmak istediğiniz sunucuyu seçin.

Resim-4

4) “Stop Replication” seçin ve işlem için onay verin.

Resim-5

Peki Replikasyonu nasıl silebilirsiniz ?

1) Azure Portal’a giriş yapın.

2) Master MySQL veritabanı sunucuna seçin.

3) Ayarlar kısımından replikasyonu seçin ve silmek istediğiniz sunucuyu seçin.

Resim-6

4) “Delete Replica” menüsünü açtıktan sonra sizden aşağıdaki gibi işlem için onay isteyecektir. İşlemi onaylamak için silmek istediğiniz sunucunun adını girmelisiniz.

Resim-7

Azure MySQL Veritabanı için nasıl Read Replika oluşturulur, nasıl durdurulabilir ve oluşturduğumuz replikayı nasıl silebileceğimizi öğrenmiş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Azure MySQL, azure mysql create replica, azure mysql delete replica, azure mysql read replika oluşturma, azure mysql stop replica, azure replica, durdurma ve silme

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap