İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Boş Durumdaki Azure Resource Group’u PowerShell ile Kalıcı Olarak Silmek

Boş Durumdaki Azure Resource Group’u PowerShell ile Kalıcı Olarak Silmek

Boş Durumdaki ’u PowerShell ile Kalıcı Olarak Silmek. Resource Manager dağıtım modelinde en çok karşılaştığım ve çok fazla tepki aldığım konulardan bir tanesi için geliştirdiğim Powershell Fonksiyonunu paylaşmak istiyorum. Bu fonksiyon sayesinde artık bağlandığınız Subscription üzerindeki bulunan Resource Group’ların içerisinde herhangi bir kaynak yok ise sizin için bu Script temizliyor olacak.

Makalede kullanılan PowerShell Script’i buraya tıklayıp indirebilirsiniz. Dosyanın şifresi : mshowto

Öncelikle Azure Powershell modülünün kurulu olduğunu emin olduktan sonra yapmanız gereken Azure Powershell üzerinde “Login-AzureRmAccount” cmdlet çalıştırıp oturum açalım.

Başarılı bir şekilde Azure hesabınızı girdikten sonra artık geliştirdiğim Powershell Fonksiyonunun kullanmaya geldi. İlgili fonskiyon Powershell session içerisine import edildikten sonra yapmanız gereken sadece fonksiyonu çağırmak.

Yukarıda fonksiyon detaylarını görebilirsiniz. Fonksiyon çağırıldığı zaman tüm Resource Group’lar çağrılır ve içerisindeki kaynak sayıları kontrol edilerek herhangi bir kaynak olmayan Resource Group’lar tek tek silinmeye başlar.

Fonksiyon çağrıldığı zaman karşınıza Subscription detayları gelecektir. Bu detaylar içerisinden işlem yapmak istediğiniz hesabı seçtikten sonra kaynak olmayan Resource Group’ların temizlenmesi başlayacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : azure, azure resource group, , , , , , , azure resource group powershell ile silme, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap