İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Windows 8 ve ARM Desteği (Windows on Arm ,WOA)

Windows 8 ve ARM Desteği (Windows on Arm ,WOA)

, Windows Server, Windows Embedded, ve Windows Phone’un ardından Windows ailesine katılan en yeni üyesi diyebiliriz. Yıllardır pazarda birlikte çalıştıkları Intel ve AMD ‘nin ardından Microsoft, ile birlikte yeni bir donanım üreticisi ile birlikte çalışmaya başlıyor ve bu da için ayrıca bir avantaj sağlıyor.

üzerinde çalışacak olan Windows 8 ile, Intel yada AMD üzerinde çalışacak olan Windows 8 arasında hiçbir farkın olmayacağını belirtelim.

Şu an için ARM tabanlı donanım üreticileri arasında , Qualcomm, ve Texas Instruments yer alıyor.

WOA ‘nın ile birlikte gelen özelliklerin arasında Metro Style, HTML 5 ve ve desteğini görebiiyoruz.

Mobil pazarda sıkça adını duyduğumuz ARM işlemci mimarisi artık Windows 8 desteği ile birlikte artık daha çok önem kazanacak.

Video’yu izlemek için tıklayın.

Referanslar

Building Windows for the ARM processor architecture

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. arm desteği olması hakikaten güzel bir şey keşke amd de arm işlemci üretse belki fiyatları iyice aşağı çeker. ama sorun şurada hem bir fark yok hem de arm işlemcisi üzerinde çalışacak bir win8 çok zor herhalde en düşük 4 çekirdek arm ister çünkü win8 64 bit ve bayağı büyük bir işletim sistemi telefon için nasıl adapte edefcekler çok merak ediyorum

  2. aslında entegre edildi bile, microsoft iyi birseyler yapıyor win 8 ile birlikte.

  3. 6 sene önce

    Arm tabanlı işlemciler x86 lardan zayıf değil ki , işlemci dediğin hız ve çekirdek + cache den oluşuyor arm ler ise inteller ile aynı hatta daha fazla güçteler . Kısacası mobil platformun zayıf olması diye bir şey yok. Üstelik x86 tabanlı işlemciler birde çok akım tüketmekteler. Microsoft sırf bu nedenle İntel’in düşük harcamalı bir cpu geliştirmesini beklemekten dolayı mobile piyasasında geri kaldı ve o yüzden sonunda kendisi yazılımını arm ye göre yazmak zorunda kaldı. Kişisel fikrim bundan sonraki evre x86 nın hepten bypass edilmesi olacaktır.