İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8’de Sysprep: Mode VM Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Windows 8’de Sysprep: Mode VM Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?


Ruijie Teknoloji Günü

Windows 8 ile birlikte kurumsal işletim sistemi imajlarının oluşturulması sırasında kullanılan Sysprep aracına yeni bir özellik eklenmiştir. Nomal şartlar altında grafik arayüz üzerinde yer almayan bu özellik “VM Modu” olarak tanımlanabilir. VM Modu kısaca Windows 8 ve Windows Server 2012 içerisinde yer alan Sysprep aracı ile genelleştirilen imajın aynı tip donanımda kullanılacak bir sanal bilgisayar olduğunun sysprep aracına belirtilmesi olarak tanımlanabilir. Bu şekilde syspreplenen işletim sistemi üzerinde normal genelleştirme ile tutulmayacak bazı donanım bilgileri korunacak ve bu da hem işletim sisteminin syspreplenmesini hem de syspreplenmiş işletim sisteminin yeniden oluşturulmasını sağlayacaktır.

Bu özellik sanal bilgisayarların VDI senaryolarında olduğu gibi şablonlardan oluşturulduğu yerlerde oluşturulan sanal bilgisayarın daha hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlayacaktır.

C:\Windows\System32\sysprep klasöründeki sysprep.exe çalıştırıldığında ortaya çıkan grafik araç içerisinde bu seçenek yer almamaktadır.


Resim 1: Sysprep.exe grafik arayüzü

Ancak aynı çalıştırılabilir dosyanın parametrelerine komut satırından baktığımızda /mode: parametresinin yer aldığını görürüz.


Resim 2: Sysprep.exe komut seçenekleri

Özelliğin kullanımı ise sysprep.exe komutunun genelleştirme, oobe tanımlaması, sysprep işleminin tamamlanma tipi tanımlamalarının arasına eklenerek yapılmaktadır.


Resim 3: Sysprep.exe söz dizimi

Bu komut çalıştırıldığında sysprep işlemi standart genelleştirme işlemlerini gerçekleştirecek, system Out of Box Experience’a dönecek; bu işlem yapılırken VM Modu devreye alınarak sysprep aracının belirli donanım bilgi ve konfigürasyonunu koruyarak daha çabuk tamamlanması ve sysprep işleminden geçirilmiş sanal bilgisayarın daha çabuk kullanıma hazır hale gelmesi sağlanacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap