1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 Açılış Önyükleyicisini (Bootloader) Değiştirmek

Windows 8 Açılış Önyükleyicisini (Bootloader) Değiştirmek


Ruijie Teknoloji Günü

Eğer Windows 8 ile beraber bir veya daha fazla işletim sistemi kullanıyorsanız fark etmişsinizdir ki Windows ( önyükleyici) da artık değişti. Eskiden siyah olan seçim ekranımız artık mavi renkte ve yazılardan ziyade kutucuklar üzerinden Mouse kullanabilerek başlatılacak işletim sistemini seçebiliyoruz.


Resim-1

Fakat bunun bir kötü yönü var. Windows 8 diğer işletim sistemini seçtiğimizde bilgisayarı yeniden başlatıp o işletim sisteminde çalıştırıyor. Yani zaman kaybediyoruz. İsterseniz bu olayı tabloya dökelim:


Resim-2

Windows 8 ile gelen botladır yukarıdaki mantıkla çalışmaktadır ve bu da zaman kaybına neden olmaktadır.


Resim-3

Fakat Windows 8’den önceki işletim sistemleri bu işlemi yukarıdaki gibi yapıyordu ve bu işlemler daha kısa sürüyordu. Şimdi size göstereceğim taktikle Windows 7’nin önyükleyicisini Windows 8 üzerinde çalıştırabileceksiniz. Başlayalım:

İlk olarak kodları girebilmek için “Command Prompt (CMD)” u yönetici olarak çalıştıralım.


Resim-4

Komut Ekranı karşımıza geldikten sonra aşağıdaki kodu yazıp enter tuşuna basalım

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy


Resim-5

Bu işlemi yaptıktan sonra artık Windows 7 önyükleyicisine dönmüş olacağız.


Resim-6

Fakat ileriki bir tarihte tekrar Windows 8 önyükleyicisine dönmek isterseniz o da mümkün. Onun için de Komut Ekranınıda aşağıdaki kodu yazmanı gerek:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard


Resim-7

Ve önyükleyici tekrar eski haline döndü.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teşekkürler çok işime yaradı. Ssd kullandığımız halde zaman kaybediyorduk bu kayıptan kurtulmuş olduk.