0

Windows 7’nin bu 7 özelliğini çoğu zaman dikkate bile almıyoruz; ama onlar orlarda bir yerde. Windows 7 kullanıcılarının bu işletim sisteminde keşfedebileceği pek çok özellik saklı. İşte pek dikkate alınmayan Windows 7 özelliklerinden 7 tanesi.

Windows Media Center ve Windows Media Player: Windows Media Player sadece bir medya oynatma aracı değil. Kütüphanesine eklenen parçaların albüm kapaklarını bulan, arşivinizi zenginleştiren bir araç.

Ama bundan daha da fazlası var, önümüzdeki aylarda yerli televizyon kanallarından bazılarını, TV kartına ya da aboneliğe gerek olmadan buradan izleyebileceksiniz.

Yurt dışında Netflix üyeliği olanlar buradan film de izleyebiliyorlar ve gelecekte internet üzerinden ücretli sinema, TV hizmetlerinde bu merkez önemli rol oynayacak gibi görünüyor.

Not almak, organize olmak çok kolay

Yapışkan notlar: Sağa sola etiket yapıştırmayı bırakın. Windows masaüstünü de açıp okumayı bile unutacağınız metin dosyalarıyla doldurmayın.

Ajandalar ya da ajanda yazılımlarıyla da uğraşmaya gerek yok. Windows 7’nin yapışkan notlarını kullanarak yapacağınız işleri kolayca not alabilirsiniz ve devamlı gözünüzün olacağından emin olursunuz.

Ayrıca renkleri ve özellikleri değiştirebilir, notlar arasında gezinebilirsiniz.

Hesap makinesi artık bambaşka!

Hesap makinesi: Windows’un hesap makinesi oldukça elden geçmiş. Sadece basit hesapları yapmakla kalmayan Windows 7 hesap makinesi 4 farklı moda çalışabiliyor. Standart, bilimse, programcı ve istatistik. Santigrat’ı Fahrenheit’a, emperyal ölçü birimlerini metrik sisteme çevirebiliyor. Sadece birim çevirmekle kalmıyor, otomobilden eve taksit ve yol hesabı yapabilecek şablonları bile var.

Device Stage: Bilgisayar bir cihaz bağlamak çok kolay. Renkli ekranlı cihaz resimlerine tıklandığında ürünlerin internet sayfalarına, sürücü ve kullanım kılavuzu bağlantılarına ulaşmak çok kolay. Yaptığımız testlerde başka bir marka adı altında satılan bir ürünün orijinal üretici sitesinden ana sürücü paketine bile ulaşabildik. Çok güçlü bir özellik. Sadece fiziksel değil, kablosuz bağlantıyla takılan cihazları da tanıyor.

Sorunu yeniden oluşturmak için adımları kaydetmek

Sorun Kaydedici: Bu özelliği kullanarak bilgisayarınızı normal bir şekilde kullandığınızda, yaptığınız tıklama ve işlemler kaydedilecek.

Sizden daha iyi anlayan bir arkadaşınıza yollarsanız hatanızı böylece görüp, sorunun sebebini size bildirebilir.

Ekran görüntüsü almaktan veya hata kodu aratmaktan çok daha iyi bir yöntem. HTML slayt gösterisi oluşturuyor. Başlat menüsündeki arama satırına PSR yazıp Enter’a basarak uygulamayı çalıştırabilirsiniz, sonra kaydet tuşuna basmanız gerekiyor.

Temalar ve dokunmatik

Windows 7 Temaları: Masaüstüne sağ tıklayıp en altta yer alan Kişiselleştir seçeneğine tıkladığınızda karşınıza birbirinden güzel masaüstü temaları çıkacaktır.

İnternet üzerinden yenilerini de indirebilirsiniz. Sadece duvar kağıdı değil, Windows sesleri, menüleri ve daha fazlası renklenecektir.

Dokunmatik: Dokunmatik bir monitöre sahipseniz Windows 7’de çoklu dokunmatikten yararlanabilirsiniz. Parmaklarınızı açtığınızda bir harita varsa zoom yaparsınız. Bir dosyaya dokunurken ikinci parmağınızla sağ tıklama yapabilirsiniz.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir