1. Anasayfa
 2. Haberler

Ericsson’dan 42 Mbps Hızında HSPA


0

Ericsson HSPA teknolojisinde 42 Mbps hızına ulaştığını duyurdu. Henüz prototip aşamasında olan çalışmaların servis olarak kullanılması için zamana ihtiyaç var. Ericsson HSPA teknolojisinde 42 Mbps hızına ulaştığını duyurdu. Henüz protoip aşamasında olan çalışmaların servis olarak kullanılması için zamana ihtiyaç var. Geliştirilen yeni teknoloji Evolution, HSPA+ veya Evolved HSPA olarak adlandırılıyor. Ericsson 42 Mbps’lik hıza baz istasyonlarının bir kablo aracılığıyla birbirine bağlandığı ve Qualcomm tarafından üretilen bir çipsetin kullanıldığı prototip uygulamayla elde etti.

Şu anda günümüzde HSPA teknolojisi maksimum 21 Mbps hıza erişebiliyor. Ancak teorik olan bu hızın pratikteki karşılığı daha düşük. Global Mobile Suppliers Association (GSA) tarafından yapılan araştırmaya göre operatörlerin yüzde 10’u 21 Mbps’lik altyapıya sahip olma konusunda bir hayli uzak.

42 Mbps’lik kapasiteye ulaşmak ise iki farklı dağıtım frekansının kullanılması ile gerçekleştiriliyor. Yeni teknolojiye geçişin asıl etkileri ise operatörlerin baz istasyonlarında yapacağız yazılım güncellemeleri ve kullanıcıların modemlerinde gerçekleşecek değişikliklerle ortaya çıkacak.

42 Mbps’lik 3G hızına erişim 3G teknolojilerinin geldiği son noktayı ifade etmiyor. Şu an için 84 ve 168 Mbps hızları için de çalışmalar başlamış durumda.

Kaynak: habertekno.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir