1. Anasayfa
 2. Haberler

Core i7 980X Su Yüzüne Çıktı!


0

Intel’in ilk altı çekirdeklisi neler sunuyor? Intel’in masaüstü sistemlerde kullanılacak ilk altı çekirdekli işlemcisi geliyor: Detaylar burada! Intel’in Gulftown işlemci serisi AMD’yi bayağı terletecek gibi gözüküyor. İşlemciler altı çekirdekli ve spesifik olarak üst seviye kullanıcılara hitap ediyor. Şimdiyse ilk model hakkında bazı detaylar ortaya çıktı.

CPU’nun isimlendirilmesi mevcut kurallara göre yapılmış. Mağazalarda Core i7 980X ismiyle raflara yerleşecek ve modern 32-nm tekniğine göre üretildi. Altı çekirdeğin (12 thread) çalışma frekansı 3,33 GHz iken toplam önbellek miktarı 12 MB ve maksimum güç tüketimi (TDP) 130 Watt olarak gösteriliyor. Tümleşik turbo modu gerektiğinde işlemciyi otomatikman 3,6 GHz saat hızına overclock ediyor.

İlk bilgilere göre soket 1366 anakartların çoğu uygun bir BIOS güncellemesinden sonra CPU’yu doğru şekilde kontrol etme ve tanıma yetisine sahip olabilecek. Resmi olarak sadece DDR3 1066 MHz bellekler destekleniyor. Intel’e göre daha yüksek frekansta çalışan RAM’ler işlemciyle beraber kullanıldığında problem oluşturuyor. Core i7 980X Mart 2010’da piyasaya sürülecek fiyatı 1000 Dolar civarında olacak.

Bilgi için: Intel
Telefon: (212) 349 15 00

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir