1. Anasayfa
 2. Haberler

Toshiba’dan 2.5 inç’te Rekor


0

Toshiba, Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen Computex bilişim fuarında en son disk teknolojisini tanıtarak, veri depolama alanında yeni bir rekorun sahibi oldu. Şu ana kadar ulaşılan en yüksek ‘yoğunluğa’ sahip olan 2.5 inçlik disk, milimetrekare başına 277.1 megabit veri depolayabiliyor.

Tayvan’ın başkenti Taipei’de her sene düzenlenen, CeBIT’ten sonra dünyanın ikinci, Asya’nın ise birinci en büyük bilişim fuarı olan Computex, bu sene Toshbia’nın sabit disk alanında kırdığı yeni bir rekora sahne oldu. Toshiba, 200 gigabayt veri depolayabilen 2.5 inçlik yeni ürününün dünyanın en ‘yoğun’ sabit diski olduğunu ilan etti.

MK2035GSS isimli Toshiba’nın yeni sürücüsü, 2 metal diske ve dört yazma/okuma kafasına sahip. ‘Dikey manyetik kayıt teknolojisini’ kullanan disk, milimetrekare başına 277.1 megabit (veya inçkare başına 178.8 gigabit) depolayabiliyor. Bu yoğunluk, gene Toshiba’nın elinde bulunan, inçkare başına 133 gigabitlik önceki rekoru kırıyor. Yeni diskin seri üretimine Ağustos ayında başlanması bekleniyor.

2.5 inçlik diskler, 3.5 inçlik diğer disklere göre yavaş olsalar ve dar depolama alanı sunsalar da, düşük enerji tüketimi ve hafiflik gibi avantajlara sahipler. Bu nedenle daha çok taşınabilir aygıtlarda yer buluyorlar. MK2035GSS’nin, Microsoft ve Japon firması NTT DoCoMo ile ortaklaşa bir şekilde, Toshiba tarafından Japonya piyasası için geliştirilen bir dijital müzik çalarda kullanılacağı düşünülüyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir