1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Windows 10 Technical Preview Kısayolları (Snapping)

Windows 10 Technical Preview Kısayolları (Snapping)


SAFİR

Bu yazıda Windows IT PRO MVP Baki Onur Okutucu Windows 10 işletim sisteminde kullanılabilecek bazı kısayollar (Snapping) hakkında bilgi veriyor.

Windows kullanıcıları için hiç şüphesiz en önemli konulardan biri kısayollar. Her gün yüzlerce kez yaptığınız işlemleri kolayca yapabilmek çok önemli. İster Excel olsun, ister hesap makinesi ve isterse uygulamalara erişim olsun sonuçta zamandan tasarruf şart!

Sıkı bir Windows kullanıcısıysanız zaten Windows’un kısayollarını yıllar geçtikçe refleks edasıyla kullanıyorsunuzdur. Her yeni gelen Windows sürümünde karşımıza çıkan yeni uygulamalar ve elbette bunların yeni kısayolları beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Ve elbette Windows 10.

Windows 10 ile birlikte gelen bir çok yeni özellik var… Bu özelliklerin haliyle kısayolları da var. Bu yazımızda bu yeni özelliklerin kısayollarına değineceğim. Windows 10 çok yeni bir Windows olduğu için bu kısayoları şimdiden kullanmaya başlarsanız, Windows 10 kullanımı arttığında siz de bu kısayolları kullanarak çevrenizde bir farklıklık yaratabilirsiniz 😉

Kısayolları tipik bir liste ile yazmaktansa hangi uygulama içerisinde hangi işleve sahip olduğunu anlatarak açıklamak istiyorum.

Windows Snapping

Pencerelerin Windows 7 sonrasında sağa ya da sola yaslanabilme özelliğini hatırlayalım. Bunu Windows 8’den sonra biraz daha geliştirerek kısayollarla da yapmaya başladık. Windows 10 ile birlikte artık ekranı 4’e bölme şansımız bulunduğu için ekranın sağ üstüne ya da sol altına bir pencereyi yaslayabiliyoruz. Bunun için aşağıdaki kısayolları kombine bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

Windows Tuşu + Sol Yön Tuşu– Pencereyi sola yaslar

Windows Tuşu + Sağ Yön Tuşu – Pencereyi sağa yaslar

Windows Tuşu + Yukarı Yön Tuşu – Pencereyi tam ekran yapar

Windows Tuşu + Aşağı Yön Tuşu – Pencereyi önce normal boyutuna getirir, sonra simge durumuna küçültür.

Yukarıdaki kısayolları kombine kullanalım öyleyse;

Windows Tuşu + Sol Yön Tuşu ve sonra Yukarı Yön Tuşu – Pencereyi sol yukarı yaslar

Windows Tuşu + Sağ Yön Tuşu ve sonra Aşağı Yön Tuşu – Pencereyi sağ aşağı yaslar

Bu arada Windows 10 ile gelen yeni bir snapping özelliği de şu ki siz herhangi bir pencereyi sağa, sola vs. yasladığınızda Windows size yaslamak için alternatif pencereler de gösteriyor. Nasıl mı? Yukarıdaki kısa yollardan birini kullandığınızda ekran aşağıdaki şekilde görünüyor.


Resim-1

Siz de deneyin, seveceksiniz… J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap