1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. vSphere 6.7 Lockdown Mode

vSphere 6.7 Lockdown Mode


Ruijie Teknoloji Günü

vSphere 6.7 Lockdown mode  ile esxi hostunuzun erişimini sınırlayarak hostlarınızın güvenliğini artırabilirsiniz. Bu mod açıldığında, ESXi hostunuza  vSphere CLI komutları, vSphere Management Assistant (vMA) veya vSphere İstemcisi kullanarak erişim sağlayamazsınız.  Hostunuza erişim sağlamak için ise vCenter Sunucusu veya Direct Console User Interface (DCUI) kullanabilirsiniz.

Lockdown Mode ‘in nasıl aktif edileceğine bakacak olursak öncelikle vSphere Client 6.7’ye login oluyoruz.


Resim-1

Esx’i hostumuzu tıkladığımızda sağ taraftaki menüden Configure kısmına geliyoruz. Buradan System > Security Profile > Edit tıklayıp Lockdown Mode menüsü karşımıza gelecektir.


Resim-2

Lockdown Mode Menüsündeki modlar ;

Disabled Mode : Lockdown mode kapalı durumdadır.

Normal Mode : ESX’i hostumuza ssh’dan veya  vCenter Sunucusu üzerinden erişilebilir . Yalnızca Exception  listesinde bulunan ve yönetici ayrıcalıklarına sahip olan kullanıcılar Direct Console User Interface (DCUI) giriş sağlayabilir.

Strict Mode : Esx’i sunucumuza yalnızca vCenter Sunucusu üzerinden erişilebilir .Doğrudan Konsol Kullanıcı Arabirimi (DCUI) hizmeti devre dışıdır.


Resim-3

Exception Users bölümünde ise ayrıcalıklı kullanıcıları ekleyebilirsiniz.


Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: vSphere 6.7 Lockdown Mode,Lockdown Mode Nedir,Lockdown Mode Ne işe yarar,Lockdown Mode nasıl aktif edilir,Lockdown Mode enable,Lockdown Mode disable

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap