1. Ana Sayfa
 2. Sanallaştırma
 3. VMware vSphere ESXi 6.7 Kurulumu

VMware vSphere ESXi 6.7 Kurulumu

022819_1326_Vsphere67Vc1.jpg
1

VMware ESXi, çoğu şirket tarafından altyapılarını yönetmek için kullanılır. ESXi bir ürün değil, Unix temelli bir işletim sistemidir. Sunucu kaynaklarını çok az derecede kullanan ve üzerine kurulan sanal sunuculara oldukça çok kaynak bırakan bir işletim sistemidir. Kurulumları diğer ESXi versiyonlarından farklı değil. ESXi kurulum tecrübeniz var ise kurulum adımlarını basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kuruluma başlamadan önce, sunucunuzun desteklenen minimum donanım gereksinimlerini karşıladığından emin olun. vSphere ESXi 6.7 Kurulum ESXi ISO dosyasını VMware resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

Şimdi kuruluma geçebiliriz. Sunucuyu açtığınızda, Resim-1 de görüldüğü gibi ESXi yükleyicisini kullanarak ön yüklenir. Burada Standart Installer seçeneği ile devam ediyoruz.

Resim-1

Loading ekranında Installer (Yükleyici) için gerekli dosyalar hazırlanmaktadır.

Resim-2

Welcome (Hoş geldiniz) ekranında kısa bir bilgi verildikten sonra “Enter” tuşuna basarak devam ediyoruz.

Resim-3

Kurulum lisans sözleşmesini kabul etmek için “F11″ tuşuna basıp devam ediyoruz.

Resim-4

Bu aşamada, ufak bir taramadan sonra var olan disk listesini gösteriyor. “Enter” tuşuna basarak devam ediyoruz.

Resim-5


Resim-6

Daha sonra karşımıza gelen ekranda ise klavye dil seçimini yapıyoruz. Ben Türkçe olarak belirledim siz istediğiniz dili seçebilirsiniz. Ayarları tamamladıktan sonra “Enter” tuşuna basıp devam ediyoruz.

Resim-7

Sunucumuzun yönetici hesabı olan “root” kullanıcısı için parola belirliyoruz. Bu şifreyi unutmamanız gerekmektedir. En az 7 karakterli olmasını istiyor. İki defa girdikten sonra “Enter” tuşuna basarak devam ediyoruz.

Resim-8

Karşımıza gelen ekranda “F11 tuşuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

Resim-9

Kurulum başladı.

Resim-10

Resim-11

Kurulum tamamlandı. “Enter” tuşuna basarak Host sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Resim-12

Resim-13

Host sunucuyu Reboot (Yeniden Başlatma) ettikten sonra karşımıza giriş ekranı geliyor. Burada sunucuya DHCP tarafından tahsis edilmiş IPv4 adresi ve statik IPv6 adresi yer alıyor.

Bu ekranda ayrıca <F2> Customize System/View Logs (Sistemi Özelleştirme/Günlükleri Görüntüleme) ile network ayarlarını yapabilir, <F12> Shut Down/Restart (Kapatma/Yeniden Başlatma) ile sunucuyu kapatabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz.

Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , Sanallaştırma, vSphere, 6.7, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Okulu devam ederken Web tasarım alanında freelancer olarak bir çok proje yapmıştır. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurarak yüksek satışlar yapabilecek duruma getirmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmada ki görevinden ayrılarak şu anda İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 5 ay önce

  Ferhat hocam selamlar, gerçekten çok anlaşılır ve şık bir yazı olmuş, sizden ricam kurulum aşamasında sıklıkla yaşanan desteklenmeyen ethernet kartı, disk controller ve diğer birimler için özelleştirilmiş sürücüler ile kurulum üzerine de bir makale hazırlamanız,
  çalışmalarınızda başarılar dileklerimle,

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. En kısa sürede belirttiğiniz konularda makale yazmaya çalışacağım. Tekrar teşekkürler