1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. vRO 8.1 HA Installation

vRO 8.1 HA Installation

VMware’deki operasyonel işlerinizi hızlıca orkestrasyona bağlayabileceğiniz VMware’in lisans gerektirmeyen ürünüdür. Ancak 8.0 ile gelen özelliklerin kullanımı için vRA ya da vRealize Suite lisansınız olması gerekmektedir. vRO ile VMware ürünlerindeki operasyonel işleri otomasyona bağlamak yanında API vasıtasıyla kendiniz veya third party pluginleriyle istediğiniz ürünün otomasyonunu yapabilirsiniz.

vRO appliance olarak deploy ediliyor ve üzerinde db ile birlikte geliyor. Workflow statelerini,config bilgilerini burada store ediyor. Ayrıca workflow çalışırken her adımı db’ye kaydediyor böylece hang durumlarında data kaybı yaşanmıyor.

IDE’sini kendi sağlıyor 8.0’den önceki versionlarda java client üzerinden development yapılırken 8.0 ile hmtl üzerinden development yapılabiliyor. VS code için plugini de mevcut isterseniz VS code’da da development yapabilirsiniz. Kendi sağladığı scripting engine’de version ,variable type check exception handling gibi yetenekler sunuyor. Ayrıca 8.0’a kadar sadece javascript ile development yapılabilirken 8.0’dan sonra python,powershell,nodejs gibi dillerde kullanılabilir oldu tabi vRA lisansı ile birlikte geliyolar. Ayrıca vRA lisansı ile git entegrasyonu ve right management özellikleri de gelmektedir. Scripting engine olarak Mozilla’nın Rhino’sunu kullanıyor.

Authentication provider olarak genelde vCenter üzerinden konfig yapılıyor amavRA,LDAP,AD gibi providerlar da kullanılabilir.

Photon üzerinde container altyapısında çalışıyor. Server service, control center service ve orchestration ui gibi appliance componentleri kubernetes katmanı ile yönetiliyor.

3 node’lu yapıda vro cluster’ı deploy etmek için aşağıdaki scripti kullabilirsiniz. Load balancer olarak Kemp’i kullandım.

vRO HA deployment script:

 

Load balancer’da applianceların 443 portlarını member olarak eklemelisiniz ayrıca healtcheck için de 8008 portundan /health url’i eklenmelidir.

vro01 node’unu master olarak kabul edip ssh yapıyoruz ve aşağıdaki komut ile cluster yapıya çeviriyoruz. Sonrasında da control-center’daki host settings’den hostname i load-balancer-fqdn olarak değiştirmeliyiz.

vro02 ve vro03 nodelarınıda bu cluster’a join ediyoruz

Son olarak’da deploy scriptini çalıştırıp get nodes -w komutu ile diğer nodeların eklenmesini izliyoruz.

Son olarak aşağıdaki gibi bi çıktı olması gerekmektedir.

Kurulum öncesinde dns tanımlarının tam yapılması gerekmektedir. Son olarak da aşağıdaki komut ile root şifresi olmaması sağlanabilir

LB olarak tanımadığımız fqdn ile erişip authentication provider veya lisans gibi ayarları yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs: VRO, VMware, Orchestrator, Automation, vRealize Orchestrator

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden mezun oldum. Sonrasında Bilge Adamda 6 aylık sistem ve ağ uzmanlığı eğitimi alıdım. Bu eğitimde Microsoft On-Prem ürünlerini tecrübe ettim. Sonrasında da Vakifbank'ta Cloud & Linux Administrator olarak işe başladım. Storage ve sanallaştırma ekibindeyim. Storage tarafında EMC ve Hitachi ürünlerini SAN tarafında ise Brocade switchlerin yönetimini yapmaktayım. Bunlara ek olarak VMware ürünleri,ağırlıklı olarak Cisco UCS fiziksel sunucular ve Linux işletim sistemleri ile ilgilenmekteyim. VMware ürünlerinden de özellikle vRealize Orchestrator üzerine çalışmaktayım. Linuxlara işletim sistemi seviyesinde destek olmanın yanında Ansible üzerine yoğunlaşmış durumdayım.

Yorum Yap