1. Ana Sayfa
  2. VMware

vRealize Operations Manager 8.4 AD Entegrasyonu

vRealize Operations Manager 8.4 AD Entegrasyonu
+ - 0

vRops ile alakalı makale serimiz devam ederken appliance kurmayı vCenter’ı eklemeyi öğrendik. Bu yazımızda AD entegrasyonu nasıl yapılır ve grup yetkileri nasıl verilir konularına değineceğiz.

VROpsunuza ekleyebileceğiniz 5 farklı kimlik doğrulama kaynağı vardır. Biz aşağıdaki seçeneklerden en yaygın kullanılan active directory entegrasonunu gerçekleştireceğiz.

  • SSO SAML
  • VMware Identity Manager
  • Open LDAP
  • Active Directory
  • Other

vROps web client ile login olduktan sonra Administration > Authentication Sources kısmına gelip ekle butonuna tıklıyoruz.

Resim-1

Microsoft AD entegrasyonu için aşağıdaki name ,source type, domain,username bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz. Burada kullanacağınız hesap etki alanı kullanıcı haklarına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, mümkün olduğunda SSL/TLS kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bu, appliance ile domain controller arasındaki LDAP isteklerini şifreleyecektir.

Resim-2

Test başarılı olduktan sonra authentication source kaynağını eklemeyi tamamlayabiliriz.


Resim-3

Entegrasyon tamamlandığına göre AD’de vROps’lara erişim rolleri tanımlamak için kullanılacak grupları yapılandırmaya başlayabiliriz. Active directory ‘de oluşturduğumuz grupları öncelikle import ediyoruz.

Resim-4

Yetkilendirme yapacağımız grubu seçerek devam ediyoruz.

Resim-5

Gruba atanacak rolü seçiyoruz.

Resim-6

Yetkilendirme tamamlandıktan sonra test etmek için ilgili grup içerisinden bir hesap ile login olabilirsiniz.


Resim-7

Bir sonraki yazımızda, alarmları yapılandırmayı, capacity performans raporları oluşturmayı inceleyeceğiz bizi izlemeye devam edin

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: vRealize Operations Manager 8.4 AD Entegrasyonu

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap