Veeam Backup & Replication Kullanıcı Yetkilendirme
 1. Anasayfa
 2. Veeam

Veeam Backup & Replication Kullanıcı Yetkilendirme

0

Merhaba, Veeam Backup & Replicationda bazı durumlarda belirli kullanıcılara ve gruplara Restore ya da Backup yetkisi vermek isteyebilirsiniz, Veeam bu konuda bize yardımcı oluyor. Bu yazımızda Veeam Backup & Replication üzerinde kullanıcı yetkilendirme işlemine bakacağız.

Kullanıcı yetkilendirme için ilk olarak Veeam Console ekranında sol üst köşede bulunan menü işaretine tıklıyoruz.


Resim-1

Açılan menüde Users and Roles kısmına gidiyoruz.


Resim-2

Ardından Security penceresi karşımıza geliyor. Burada Veeam Console üzerinde yetkili olan kullanıcıları görebiliriz. Active Directory ortamında olduğumuz için yetkili kullanıcı olarak Administrator‘ın geliyor. Biz yeni bir kullanıcı ekleyeceğiz ve Add butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Add User penceresi geliyor karşımıza. Burada ilk olarak kullanıcıyı seçeceğiz ve Browse butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Ben ortamımda bulunan ferhat.ulker kullanıcısını seçiyorum. OK ile devam ediyoruz.


Resim-4

Gördüğünüz gibi kullanıcımız geldi. Şimdi kullanıcımıza bir Role seçmemiz gerekiyor.

 • Veeam Restore Operator: Mevcut yedeklemeleri ve replikaları kullanarak geri yükleme işlemleri gerçekleştirebilir.
 • Veeam Backup Operator: Mevcut işleri başlatıp durdurabilir, yedekleri dışa aktarabilir ve VeeamZip yedeklemeleri oluşturabilir.
 • Veeam Backup Administrator: Veeam Backup & Replication’daki tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Veeam Tape Operator: Tape dışa aktarma, Tape çıkarma, Tape kataloğu, envanter kitaplığı, katalog kitaplığı, kitaplığı yeniden tarama, bantları içe aktarma, Tape sürücüden çıkarma işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Veeam Backup Viewer: Veeam Backup & Replication’a “salt okunur” erişime sahiptir  Mevcut işleri görüntüleyebilir ve job session ayrıntılarını inceleyebilir.

Veeam Backup Service‘in altında çalıştığı kullanıcı hesabının Veeam Backup Administrator rolüne sahip olması gerekir. Varsayılan olarak, kurulum sırasında Veeam Backup Administrator rolü Administrators grubundaki kullanıcılara atanır. Varsayılan ayarları değiştirirseniz, Veeam Backup Administrator rolünü ilgili kullanıcı hesabına atadığınızdan emin olun. Veeam Backup Administrator rolünün, kullanıcının bağlı olduğu grup yerine direkt olarak kullanıcı hesabına atanması önerilir.


Resim-5

Ben bu kullanıcının sadece Restore işlemlerinde yetkili olabilmesi için Role olarak Veeam Restore Operator seçip OK ile devam ediyorum.


Resim-6

Gördüğünüz gibi kullanıcımız eklendi. OK ile ayarlarımızı kaydetmiş oluyoruz ve kullanıcı yetkilendirme işlemimiz tamamlanıyor.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Veeam, Veeam Backup, Veeam Backup and Replication, Veeam Backup and Replication Kullanıcı Yetkilendirme, Veeam Backup and Replication Roles and Users

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 2
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ferhat ÜLKER, 1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2017 yılından itibaren Knb Lojistik, Dorak Holding, İleri Teknoloji ve Ulustrans Logistics firmalarında Bilgi Teknolojileri alanında görev aldım. Şu anda Katre ISI firmasında Sistem Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir