İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

VPN

? VPN ile IP adresinizi nasıl değiştirilir? VPN ile IP adresinizi değiştirmenin faydaları nelerdir? mümkün mü? VPN ile sınırsız internet mümkün mü?

 

VPN -Sanal Özel Ağ- güvenli olmayan ya da güvenilmeyen bir ağ üzerinden tünel protokolü kullanarak bağlantıyı güvence altına alan bir iletişim ağıdır. VPN verileri tünel protokolü aracılığıyla iletir. Bir veri paketi iletilmeden önce yeni bir pakette yeni bir başlıkla kapsül içine alınır. Bu veri paketine verilen başlık, tünel bitiş noktasına ulaşmadan önce bilginin ortak ya da paylaşılan ağ üzerinde kaybolmadan seyahat edebilmesine olanak verir. Bu kapsüllenmiş paketlerin seyahat ettiği yola tünel adı verilir. Bir veri paketi tünelin bitiş noktasına vardığında kapsülü açılır ve varış noktasına varır. Tünelin iki ucu da aynı tünel protokolünü kullanır. En çok kullanılan tünel protokolleri IPsec (İnternet Protokolü Güvenliği), L2TP (İkinci Katman Tünelleme Protokolü), PPTP (Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü) ve SSL (Güvenli Soket Katmanı) olduğunu söyleyebiliriz.

 

VPN programları veri güvenliğini sağlamak için şifreleme yöntemleri kullanırlar. VPN aktifleştirildiğinde, VPN programı, ortak kullanılan ağda seyahat edebilmesi için okunabilen yeni başlıklara sahip ve kapsüllenmiş verilerin güvenli bir tünel aracılığıyla seyahat etmesi için tünel protokolünden yararlanır. Bu şekilde, ortak bir ağ üzerinden hareket eden veri paketlerini çözmeden okumak imkansız hale gelir ve veriler seyahatleri sırasında değişmez ve bozulmaz.

VPN aynı zamanda verilerin bütünlüğünü kontrol eder ve verinin bozulmadığından emin olmak için bunu yapar.

 

? IP adresi -İnternet Protokol Adresi– internet servis sağlayıcısı tarafından internete erişmek için kullanılan her cihaza atanır. IP adresini değiştirmek için modem resetlenebilir ya da internet servis sağlayıcı ile iletişime geçebilir fakat bu herhangi bir yarar sağlamaz. VPN programı kullandığımızda, IP adresiniz otomatik olarak değişir. VPN programını aktifleştirdiğinizde, VPN programının sağladığı sunucular üzerinden internete bağlanırsınız ve IP adresiniz değişir.

 

IP adresinizin değişmesi size sanal olarak anonim olma şansını verir. Sadece anonim de olmazsınız, kişisel verileriniz sanal özel ağ aracılığıyla seyahat ettiğinden dolayı, güvende ve gizli olursunuz. İnternet servis sağlayıcınız dahi internette ziyaret ettiğiniz web siteleri, bu web sitelerde paylaştığınız bilgileri ve ne kadar süreyle bu web sitelerde kaldığınızı göremez.

VPN ile sınırsız bant genişliği mümkün mü? Bazı VPN servisleri ile sınırsız bant genişliği mümkün. Sınırsız bant genişliği, veri kotası yok demektir. Bu da internet servis sağlayıcınızın sağladığı kota sınırını aşsanız bile; video içerikli platformları, dizi veya filmleri yüksek çözünürlükte izlemeye devam etmek demektir. Ücretsiz olan VPN programları genelde internet bağlantısını yavaşlatır ve veri ve bilgilerinizi ne kadar koruduğunu konusunda soru işaretleri bırakır. Ücretsiz olan VPN programları internet aktivitenizi kaydediyor olabilir. Ücretli olan VPN programlarında müşteri kullanıcı olduğundan dolayı veriler kaydedilmez.

 

VPN ile sınırsız internet mümkün mü? VPN ile IP adresiniz değiştiğinde, sanal olarak coğrafik sınırları aşmış olursunuz. Bu da size sınırsız internet olanağı sağlar. Sınırsız internet, sınırsız içerik demektir. IP adresinizi farklı sunucular üzerinden değiştirebilmek, istediğiniz ülkenin içeriklerine erişim sağlayabilmek demektir. Netflix Türkiye’nin içeriklerinden memnun değil misiniz? VPN ile Netflix ABD’yi izleyebilirsiniz. Sınırsız internet, erişime engelsiz internet demektir. VPN ile erişime engelli web sitelere girebilirsiniz. Wikipedia gibi erişime engelli web sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap