1. Ana Sayfa
  2. Visual Studio
  3. Microsoft Visual Studio Live Share Nedir?

Microsoft Visual Studio Live Share Nedir?

051619_2122_MicrosoftVi1.png
ZohoConnect

Bu yazımda sizlerle Microsoft Visual Studio 2019 ve Visual Studio Code ile birlikte gelen, Visual Studio 2017 ortamına ise eklenti olarak kurulabilen Live Share özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz. Live Share, geliştiricilerin projelerini diğer geliştiriciler ile anlık olarak paylaşmasını sağlayan Visual Studio uzantısıdır.

Resim-1

Visual Studio geliştirme ortamını açalım Create A New Project seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-2

ASP.NET Core Web Application proje şablonunu seçelim ve Next seçeneği ile ilerleyelim.

Resim-3

Projemize isim verelim ve projemizi kayıt edeceğimiz dosya yolunu seçtikten sonra Create seçeneğini seçerek devam edelim.

Resim-4

Web Application seçeneği ile hazır olarak gelen bir şablonu seçelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Projemizin sağ üst kısmında yer alan Live Share kısmına tıklayalım. Live Share yapabilmek için Outlook mail hesabınız ile oturum açmanız gerekmektedir.

Resim-6

Projemizi paylaşacağımız link otomatik olarak kopyalanmaktadır. Linki tarayıcımıza yapıştıralım.

Resim-7

Bilgisayarımızda yüklü olan Visual Studio IDE ortamı ile otomatik olarak açılacağını soran bir ekran karşımıza gelmektedir. Onaylayarak devam edelim.

Resim-8

Paylaşım yapan Visual Studio ekranında Sharing, paylaşımı alan Visual Studio ekranında ise Joined yazmaktadır. Şimdi paylaşım yapılan kısımdan bir kod yazalım.

Resim-9

Yazdığımız kodlar anlık olarak karşı tarafta mail adresimiz ile birlikte görünmektedir. Aynı şekilde paylaşımı alan taraftan da kod yazarsak anlık olarak iletilecektir.

Resim-10

Her iki tarafta da Focus Participants seçeneği de mevcuttur. Bu seçeneği seçersek taraflardan biri kod yazmaya başladığı anda Visual Studio ekranı otomatik olarak karşımıza gelmektedir.

Böylece Live Share özelliklerini görmüş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: visual studio,visual studio 2019,visual 2019,vs 2019,visual studio,vs code,live share,live share nedir,vs live share,vs 2017,microsoft

ZohoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap