İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Microsoft Exchange Server Ürün Servis Modeli Değişti!

Microsoft Exchange Server Ürün Servis Modeli Değişti!

Service Pack 3 dün yayınlandı. Bu güncellemenin haberinde sizlere “Artık Server yapınızı 2010′dan Server 2013′e geçirmek için gereken 2013 Cumulative Update 1′i bekliyoruz.” diye belirtmiştik. Bu cümle içerisinde dikkat ederseniz 2013 için gelecek olan güncellemeyi “Cumulative Update” olarak belirttik çünkü Microsoft servis modelini bu hafta içerisinde değiştirdi.

2013’de Service Pack ve Update Rollup yerine yılın her çeyreğinde Cumulative Update’ler sunulacak. Service Pack’ler de olduğu gibi Cumulative Update’ler “build to build upgrade” yani her CU tam kurulum paketi olarak gelecek. Burada amaç Exchange Online, Office 365 versiyonlarının aynen On-premise Exchange kullanan kullanıcılara da sağlanması. Ancak bu Service Pack yayınlanmayacak anlamına gelmiyor eğer koşullar ve durum service pack ihtiyacı doğurursa Exchange Team Service Pack yayınlanacağını belirtiyor.

exchange

Cumulative Update yapısına geçmek On-Premise veya Hybrid yapı kullanan kullanan yapılara birçok avantaj sağlayacak. Bu avantajlardan bazılarını sıralamak gerekirse şunları sayabiliriz:

  • Güncellemelerin ne zaman geleceğini artık biliyor olacağız. Her 3 ayda bir Exchange Server 2013 için bir CU yayınlanacak bu sayede güncelleme planlarımızı daha önceden hazırlama imkanımız var.
  • Güvenlik güncellemeleri acil durumlarda yine yayınlanıyor olacak. Birden fazla olması durumunda CU içerisinde bulunacak ancak tek tek yayınlanması sorun yaşayan yapılarda daha hızlı çözüm sağlayacak.
  • Hybrid yapı kullanan yapılar her iki noktada da aynı güncellemelere sahip olacak.
  • Rollup yapısında dil güncellemeleri sadece Service Pack’ler ile geliyordu artık CU içerisinde daha hızlı bir şekilde elimize ulaşacak.

Bu yapının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Tam kurulum paketi olduğundan güncelleme dosyası rolluplara göre daha büyük olacak. Her Service Pack kurulumunda olduğu gibi Cumulative Update kurulumu da eğer özel değişiklikler yaptıysanız bunların kaybolmasına neden olacak. Örneğin OWA web.config dosyasında değişiklikler yaptıysanız bunları her CU kurulumu sonrasında tekrar yapmanız gerekecek. Service Pack kurulumlarında hata oranı rollup lara göre daha fazlaydı, CU kurulumlarında da aynı sorun karşımıza çıkabilir ve hatalı kurulum sonrası sunucuyu baştan kurmak zorunda kalabiliriz. Tabii ki bunlar sadece risklerin bir kısmı.

Ayrıca en önemli noktalardan biri yayınlanan CU’ların ne kadar destekleneceği. Yapılan açıklama da sıradaki CU yayınlanma tarihinden 3 sonra ya kadar desteklendiği belirtiliyor. Bu durumda CU1 Mart ayında yayınlanırsa CU2 Haziran ayında yayınlanacak ve Eylül ayında CU1 desteği bitecek. Bu tür bir destek yapısıyla Microsoft daha güncel Exchange altyapıları tutmaya kararlı gözüküyor.

Artık Exchange Server 2013 CU1’i bekliyoruz…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap