1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma

VMware vSphere 7.0 U2 ve ESXi 7.0 Lisans Ekleme

VMware vSphere 7.0 U2 ve ESXi 7.0 Lisans Ekleme
+ - 0

vCenter kullanıyorsanız, vCenter üzerinden hem ESXi host’lara hemde vCenter’a lisans tanımlayabilirsiniz. Ayrıca farklı VMware ürünleriniyle alakalı lisansını tanımlamaları için  yine aynı menü altından gerçekleştirebilirsiniz.

VMware vSphere 7.0 U2 ve ESXi 7.0 Lisans Eklemek için vSphere sayfamızı açıyoruz ve Home üzerinden Administration menüsüne giriş yapıyoruz.


Resim-1

Licenses menüsüne giriş yaptıktan sonra add diyoruz ve açılan sayfaya kullanacağımız lisans anahtarımızı yazıyoruz.


Resim-2

Lisans anahtarımızı giriş yaptıktan sonra next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Girmiş olduğumuz lisans anahtarını envanterimizde daha anlaşılır kalması için License name kısmına bir isim yazabiliriz.


Resim-4

Finish dedikten sonra  lisans ekleme işlemimizi tanımlamış oluyoruz.  Aynı şekilde ESXi lisansımızı da ekliyoruz.


Resim-5

Bu vCenter ve ESXi lisans eklemeleri tamamladıktan sonra ortama tanıtmaya geçiyoruz. Assets menüsüne geliyoruz ve assign license tıklıyoruz.


Resim-6

vCenter Server System’den Assign License bölümünden girdiğimiz anahtarı Assign ediyoruz.


Resim-7

Assets > Hosts > Assign License kısmından ise ESXi host lisansımızı Assign ediyoruz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware vSphere 7.0 U2 ve ESXi 7.0 Lisans Ekleme,lisans,vmware vsphere 7.0,lisanslama vmware,esxi

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap