İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure

Azure Üzerinde DNS yapılandırılması

Azure Üzerinde DNS yapılandırılması
+ - 0

Azure ilk çıktığında kendi kendime “Neden dış dünya için DNS hizmeti yok?” demiştim. O hizmeti Azure yaklaşık 4 yıldan beri vermektedir. Bu makalemde Name Server olarak Azure’u göstermeniz durumunda nasıl DNS kayıtlarınızı oluşturacağınızı anlatacağım.

Öncelikle ana ekranda “DNS Zones” kısmına geliyoruz.

Resim-1

Bu kısımda artı işaretine basarak yani DNS Zone’umuzu oluşturuyoruz.

Resim-2

DNS Zone oluşturma kısmında bizden bir “Resource Group” istiyor. Ben mevcutta olmamış gibi yeni bir tane oluşturdum. “Create new” e basarak yeni bir “Resource Group” oluşturabilirsiniz. Eğer mevcudu kullanmak isterseniz seçerek devam edebilirsiniz.

Resim-3

 

Oluşturacağınız “Resource Group”a bir isim veriniz. Ben “fatihteke_RG” ismini kullandım.

Resim-4

 

Name kısmına sahibi olduğunuz alan adını girmeniz gerekiyor. Bu alan adı içerisine DNS kayıtlarınızı oluşturacaksınız. Ben fatihteke.com’u ve lokasyon olarak da “Germany West Central” ı tercih ettim. Kim bilir belki burada “Turkey Central”ı da görürüz.

Resim-5

Tags kısmında ise etiketlerimizi birden fazla kaynakta kullanmak için etiketleme işlemi yapılmaktadır. Bu kısımda bir etiketleme yapmadan geçiyorum.

Resim-6

“Review + create” kısmında ise başarılı bir şekilde adımları geçerseniz aşağıda bulunan “Create” butonuna basarak süreci başlatabilirsiniz.

Resim-7

Tanımlamalar sonrası artık DNS hizmetiniz hazır demektir. Tabi ki NS kayıtlarını düzenlemek gerekecek.”Go to Resource” a basarak DNS yönetim kısmına geçiniz.

Resim-8

Bu kısımda sağ tarafta NS isimleriniz gözükmektedir. Alan adınızı aldığınız firmanın kayıtlarına bu NS (Name Server) isimlerini girmelisiniz. Aksi taktirde alan adını aldığınız yerin verdiği ayarlarda kalırsınız.

Resim-9

Şimdi “Record set” butonu ile yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

Resim-10

Aşağıda görüldüğü üzere A,Cname,MX,SRV,TXT,PTR gibi çok sık kullanılan kayıtları eklemeniz mümkündür.

Resim-11

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/dns/

Tags: Azure DNS,Azure DNS Nedir,Azure DNS Nasıl oluşturulur

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap