1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. VMware vRealize Log Insight Root Password Reset
k_zd_m_

VMware vRealize Log Insight Root Password Reset

030920_1950_VMwarevReal1.jpg
SAFİR

Bu yazımda sizlere   uygulamasına ait unutulan root şifresinin nasıl değiştirildiğini anlatıyor olacağım.

Root parolasını sıfırlarken karşımıza root hesabına ait bir lock policy “authentication token lock busy ” çıkabilir.  Bu policy içinde şifre sıfırlama işlemlerini gerçekleştirirken değiniyor olacağız.

İlk olarak açık olan makinemizi reboot ediyoruz ve makinemiz açılırken karşımıza gelen ekranda Photon OS işletim sisteminin üstüne geldiğimizde alttaki Boot Options satırının sonuna init=/bin/sh komutunu yazıp enter ile komut sekmesinin içine giriyoruz.


Resim-1

Komut satırına girince passwd yazıyoruz. Karşımıza New password alanı geliyor burada gireceğimiz yeni şifreyi yazıyoruz.


Resim-2

Unuttuğumuz şifreyi değiştirdikten sonra yazımın ilk satırlarında Authentication token lock busy ile alakalı bir policy ile karşılaşacağımızdan bahsetmiştim.Şifreyi değiştirebilmeniz için öncelikle root hesabına ait kilidi mount -o remount,rw / komutu ile kaldırıp işlemimize devam ediyoruz.


Resim-3

Artık şifremizi değiştirebiliriz. Şifremizi değiştirdikten sonra karşımıza password updated successfully gelecek, VM’imizi reboot ettikten sonra root şifremiz aktifleşmiş olacak.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

TAGs: , , , VMware vSphere, vRealize Log Insight, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdum. Lise de Kültür Koleji Fen Bilimleri bölümünden, Üniversite de İstanbul Kültür Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültelerinden mezun oldum. Bilge Adam, Karcher, Tekfen Mühendislik, Yıldırım Teknoloji firmalarında Teknik Destek Uzmanı, Sistem Destek Uzmanı, Sistem&Ağ Uzmanı ve Sanallaştırma ve Depolama Uzmanı olarak görev yaptım. Şu an kariyerime Belbim A.Ş firmasında Sanallaştırma ve Depolama Uzmanı olarak devam etmekteyim. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak mesleğimi severek yapmaktayım ve aynı zamanda bir hobi gibi görmekteyim. Her zaman yeniliklere açık biriyim. Bilmediklerimi öğrenmeyi, bildiklerimi de paylaşmayı kendime prensip edinmişimdir.

Yorum Yap