1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. VM Hardware Version 14 Yeni Özellikler

VM Hardware Version 14 Yeni Özellikler

vmware

VMware Hardware versiyonunuzu en son ne zaman yükselttiniz?

vSphere yükseltmesin den sonra sanal makinenizin hardware versiyonunu yükseltmemiz önerilir. Aşağıdaki tabloda ESXI 6.0 dan bu yana değişen hardware versiyonlarının bize sağladıklarını görmekteyiz.

Daha eski versiyonlar  için Virtual Machine Compatibility  sayfasından karşılaştırmalara bakabilirsiniz.

Resim-1

Yukarıdaki tabloda vurgulanan özellikler, en son VMware donanım sürüm 14’te yapılan geliştirmeleri göstermektedir. Gördüğünüz gibi, birkaç yenilik dışında sürüm 13’ten bu yana en son VM uyumluluğu konusunda pek bir şey değişmedi. Şimdi VMware donanım sürüm 14’ün yeni özelliklerine bir bakalım.

 

NVDIMM device and NVDIMM controller

NVM  veya Persistent memory özelliğini eklemek için kullanacağımız controller hardware version 14 ile sanal makinelere 1 NVDIMM controller ve maksimum 64 NVDIMM device eklenebilmektedir. Bu rakamlar gelecekteki versiyonlarda muhtemelen artacaktır.

 

Resim-2

Persistent Memory kullanmanın diğer bir yöntemi, eski uyumluluk için NVDIMM modülünde oluşturulan yerel veri deposuna yeni bir sanal disk yerleştirmektir. Burada, kalıcı bellek DRAM benzeri performanslara sahip  hızlı bir sanal disk olarak kullanılabilir.

Resim-3

Virtual TPM

Fiziksel sistemlerde, TPM (Trusted Platform Module), platformun (PC, sunucu) kimliğini doğrulamak için kullanılan şifreleri güvenli bir şekilde saklayan bir çiptir. Private key,passwordler, sertifikaları kendi içerisinde saklar  sisteminizi güvenci altına alarak herhangi bir hacking durmunda verilerin güvenli olmasını sağlamaktadır.. Daha fazla ayrıntı için  Trusted Computer Group sayfasına bakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-4

Bir vTPM  “virtual Trusted Platform Module 2.0”, kriptografik işlemler yazılımda gerçekleştirilmesi dışında fiziksel bir TPM cihazına benzer. Gizli bilgileri bir donanım bileşeninde saklamak yerine, VM Encryption yöntemim kullanılarak şifrelenen bilgiler “.nvram” dosyasında saklanır. Ayrıca, vTPM‘nin fiziksel TPM’ye herhangi bir şekilde bağımlı değildir.

VTPM kullanmak için aşağıdaki gereksinimler nelerdir diye soracak olursak?

  • Be at Virtual Machine Hardware Version 14
  • Use EFI firmware
  • Have VM Encryption configured in vCenter

 

Microsoft VBS

VBS olarak da bilinen Microsoft sanallaştırma tabanlı güvenlik, Windows 10 ve Windows Server 2016 işletim sistemlerinin bir özelliğidir.Windows sistem güvenliğini artırmak için donanım ve yazılım sanallaştırması için kullanılır. VSphere 6.7 ile hayatımıza giren bu özellik windows guest işletim sistemlerinde etkinleştirilebilir. Bu özellikle ile birlikte güvenli izole bir katman oluşturularak güvene alınması gereken bilgilerinizi bu katmanda saklamanıza yardımcı oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-5

vSphere 6.7 Per-VM EVC

 

Cluster seviyesinde EVC, clusterdaki hostlar arasında CPU uyumluluğunu sağlar, böylece sanal makineleri EVC clusterında sorunsuzca vmotion yapabilirsiniz. VSphere 6.7’de , sanal makine düzeyinde EVC modunu etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir veya değiştirebilirsiniz. VM başına EVC özelliği, sanal makinenin cluster ‘in ötesine geçmesini ve farklı işlemcilere sahip olan vCenter Sunucu sistemleri ve veri merkezleri arasında geçişi kolaylaştırmayı sağlamaktadır.

Bir sanal makinenin EVC modu, cluster seviyesinde tanımlanan EVC modundan bağımsızdır. Cluster  tabanlı EVC modu, hostun sanal makinelere sunduğu CPU özelliklerini sınırlar. Varsayılan olarak, yeni oluşturulmuş bir sanal makineyi açtığınızda, ana EVC clusterının veya hostun evc özelliklerini miras alır. Bununla birlikte, her sanal makine için EVC modunu ayrı ayrı değiştirebilirsiniz.

 

 

 

Resim-6

VM-VM EVC özelliği aşağıdaki gereksinimler ihtiyaç duymaktadır.

Host Compatibility  ESXi 6.7 or later.

vCenter Server Compatibility   vCenter Server 6.7 or later.

Virtual Machine Compatibility  Virtual hardware version 14 or greater.

 

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs, , , nedir, vmware hardware version nedir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap