İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. VMware Tools Tüm Sürümler

VMware Tools Tüm Sürümler

VMTools_WP_Featured_Image
1

Nedir  : VMware tarafından geliştirilen bu küçük yazılım paketi,ESXi hypervizöründe çalışan sanal makinelere kurulur. Sanal makinenizde kurulu VMware Tools yoksa, çözünürlük, klavye ve fare kullanımıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. VMware Tools bunların dışında “the ability to take quiesced snapshots of the guest OS” anlık olarak işletim sisteminin snapshot alma özelliği sağlamaktadır. Daha fazla ayrıntı için ilgili KB ‘ye gidebilirsiniz.

Sanallaştırma ortamlarında bazen belirli bir işletim sistemi sürümü için VMware Tools’un önceki sürümlerini aramanız ve indirmeniz  gerekebilir.

Bu tarz durumlarda aşağıdaki URL bize yardımcı olacaktır.

https://packages.vmware.com/tools/esx/index.html

 

Sayfayı ziyaret ettiğinizde bugüne kadar yayınlanan VMware ESX’in tüm sürümlerini listelendiğini görebilir sürüm geçmişi ve versiyon bilgilerini https://packages.vmware.com/tools/versions linkinden ulaşabilirsiniz.

Resim-1

VMware Tools’u kullandığınız işletim sistemine göre download etmek için öncelikle kullandığınız versiyonun klasörüne giriyoruz. Ben örnek olarak vsphere 6.7 update 2 versiyonunu seçtim.

Resim-2

Kullandığınız işletim sistemine göre ilgili klasörden  vmware tools’u download ediyoruz.

Resim-3

 

Bu yazımızda vmware tools’un öneminden ve önceki sürümlerinden bahsettik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: vmware tools,,,,VMware Tools Nedir? Gerekli mi?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Faydalı bir yazı.
    Teşekkürler