İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. VMware Converter Standalone Nedir? Nasıl Kullanılır – Bölüm 3 (V2V Migration)

VMware Converter Standalone Nedir? Nasıl Kullanılır – Bölüm 3 (V2V Migration)


Ruijie Teknoloji Günü

Vmware vCenter Converter Standalone ile fiziksel sunucularla birilikte farklı sanallaştırma platformalarında çalışan diğer sanal makineler de Esx sunucular üzerine taşınabilir. Bu işleme Virtual to Virtual (V2V) Migration denir.Vmware vCenter Converter Standalone ile aşağıda belirtilen platformlardan ESX 4.0 üzerine taşıma işlemleri desteklenmektedir:

  • VMware Workstation 7.x, 6.x, 5.x
  • Vmware Fusion 2.x, 1.x
  • ESX 2.5, 3.x
  • Microsoft Virtual Pc 2004, Virtual Pc 2007
  • Microsoft Virtual Server 2005, Virtual Server 2005 R2

V2V migration farklı platformlar arasında geçişi sağladığı gibi aynı şekilde ESX sunucularında eski sürümleri ile ESX 4.0 arasında taşıma işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir.

vCenter Converter ile V2V işlemleri icin karşılama ekranında Convert Machine diyerek yardımcı arayüze erişilir. P2V taşımadan farklı olarak bu ekranda kaynak olarak Vmware Workstation or other Vmware virtual machine seçeneği ile devam edilir. Taşınacak sanal makineye ait yapılandırma dosyası gösterilir.

Resim 1: Taşınacak Sanal Makinenin Seçilmesi

Kaynak gösterildiğinde View source details seçeneği ile taşınması planlanan sanal makinenin özet bilgilerine ulaşılabilir.

Resim 2: Taşınacak Sanal Makinenin Bilgiler

Bir sonraki adımda ise hedef ESX sunucu seçilerek, hangi Datastore üzerine kurulum yapılacağı, taşındıktan sonra sanal makinenin isminin ne olacağı ve sanal makine versiyonu seçilir.

Resim 3: Hedef ESX Sunucu Seçim Ekranı

Taşınacak olan sanal makine, Esx sunucya geötikten sonra mevcut disk, ram ve işlemcisi üzerinde değişiklik yapılabilir, ram arttırma, disk boyutunda oynama ve yeni disk ekleme gibi seçeneklerden gerekli ayarlar yapılır. Çalışan servisler kontrol edilerek taşıma işlemi esnasında sorun oluşturabilecek olanlar kapatılır ve taşıma sonrasında Sanal Makine’nin başlaması için ayarlar yapılır.

Resim 4: Sanal Makine Özelleştirme Ekranı

Gerekli tüm ayarlar tamamlandıktan sonra sanal makinenin ESX sunucu içerisine taşınması başlar. Bu süreç  fiziksel sunucuların taşınmasından daha hızlı gerçekleşir.Taşınma işlemi  esnasında gerçekleşen tüm adımlar Log Highlights sekmesinde görülebilir.

Resim 5: Sanaldan Sanala Aktarım İşlemi

Aktarım başarılı bir şekilde tamamlanıp sanal makine Esx sunucu üzerinde çalışmaya başladığında artık hizmetleri Vmware Workstation üzerinden taşınan yeni sanal makine vermektedir.

Resim 6: Esx Sunucu Üzerine Taşınan Sanal Makineler

3 bölümden oluşan bu makalemizde VMware vCenter Converter nedir, nasıl kurulur ve fizikselden sanala aktarım nasıl yapılır, sanaldan sanala aktarım nasıl yapılır konularına değindik.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.vmware.com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap