3

Sanal Makinalarla ilgilenenler bilirler : Microsoft’un uzunca süredir kullandığımız bazı sanallaştırma yazılımları vardır. Bunların da başında Microsoft Virtual PC ve Virtual Server gelmekte. Bu yazılımlar ile bilgisayarınız üzerinde, sanal makina dediğimiz işletim sistemleri kurabilirsiniz. Bunlar sizin host dediğimiz fiziksel bilgisayarınız ve işletim sisteminiz üzerinde çalışan, bilgisayarınızın ram, disk, cpu, ses kartı, ethernet kartı vb. Kaynakları kullanabilen bilgisayarlardır. Bu teknoloji daha sonra olgunlaşarak Hyper-V (Hyper-Visor) servisinin doğmasına da vesile olmuştur.

Bahsi geçen sanal makinaların harddisk ihtiyacı için, fiziksel diskiniz üzerinde saklanan VHD ( Virtual Hard Disk ) uzantılı dosyalar oluşturulur, Virtual PC/Virtual Server/HyperV kullanan herkes bunu bilir. Artık VHD’ler son kullanıcıya kadar inmiş durumda, Windows 7 üzerinde VHD diski oluşturabilmekle beraber, Microsoft bir adım daha öteye giderek, Windows 7’yi bu VHD’ler üzerine kurmamızı mümkün kılıyor.

Native VHD boot’un amaçları

 • Tek bir imaj türünü hem sanal hemde fiziksel ortamda kullanabilmek.
 • İmajları tek bir tür araçla yönetmek.
 • İşletim sisteminin daha hızlı kurulması
 • Dual boot senaryoları

gibi sıralanabilir..

VHD boot’un Sınırlamaları

 • BitLocker : Bitlocker ile korunan bir disk üzerine VHD dosyasını saklayabilmek ile beraber, VHD’den boot ettiğiniz işletim sisteminde bitlocker çalıştıramazsınız.
 • Differencing VHDs. Differencing VHD kullanıyorsanız, mutlaka orijinal vhd ile aynı partitionda durmak zorunda, Differencing VHD’ler için farklı bir lokasyon belirtemezsiniz.
 • Desteklenen OS Sürümleri : Native VHD boot Windows 7 için Enterprise yada Windows 7 Ultimate edition’da çalışır.Ama  Windows Server 2008 R2 tüm sürümleri Native VHD boot destekler.
 • Hibernation. VHD üzerinde çalışan bilgisayarda Hibernation kullanamazsınız ama Standby fonksiyonu hala işlevseldir.
 • Windows Experience Index. Windows Experience Index’i çalıştıramazsınız, bencxhmarking işlenmi tamamlanamaz.Bununla beraber, CPU, Graphic performance, Memory gibi testleri  Winsat Aracıyla düzenleyip çalıştırabilmekle birlikte yinede disk performansını ölçemezsiniz..
 • Boyutlar : Bir VHD dosyasının boyutu 2048 GB’ı( 2 TB) geçemez.

VHD dosya formatı ve türleri :

3 tür vhd dosyası vardır.

1. Fixed size : Sabit boyutlu VHD dosyalarıdır. VHD sanal disk için 50 GB boyut vermişseniz, disk üzerinde 50 GB alan kaplar.

2. Dynamic Sized VHD : Bu VHD dosyası kullanıldıkça otomatik olarak genişler. Yukarıdaki örneğe  benzer şekilde 50 GB bir Dynamic VHD oluşturmuşsak, ilk başta küçük bir initial size’a sahiptir ve sonradan kullanıldıkça büyür. Benim örneğimde 50 olduğuna göre maximum boyutu 50 GB’a kadar olur. ( VHD dosyası 2 TB’a kadar büyüyebilir )

3. Differencing VHD : Dynamic VHD’e benzer.Kullandıkça büyür.  Parent ve child olmak üzere 2 parçadan oluşan bir yapıya sahiptir. Parent sabit bir dosya, child ise kullandıkça genişleyen bir yapıya sahiptir. Bu yapı muhtelif veri kaybını önlemek içinde kullanılır. Differencing VHD silindiğinde, sadece parent kalacağı için, yapılan değişiklik kaybolur ve sadece parentdaki data (asıl imaj ) kalır.

Windows 7/2008R2’nin Virtual Harddisk’e (VHD) kurulması

İlk önce bilgisayarı Windows 7/2008r2 DVD’si ile boot edin.

Not:Ben bu yazımda Windows 7 kullandım ama siz isterseniz Windows Server 2008 R2 içinde aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kısa bir süre sonra karşınıza dil seçimi yapmanızı isteyen bir ekran gelecektir.

Resim 1

Bu ekranda, Time and Currency format ı Turkish (Turkey) ve Keyboard or input method bölümünü ise Turkish Q olarak seçtiğinize emin olun. Aslında bu opsiyonel bir seçenektir, English ile devam edebilmenize rağmen, yazının ilerleyen kısımında bolca komut satırında çalışmanız gerektiği için Türkçe klavyenizin konforunu bu seçeneklerle sürmeniz daha iyi olacaktır. Next düğmesine tıklayıp devam edelim.

Kurulumu başlatma ekranı geliyor.İlk olarak bilgisayarın diskini formatlamanız gerekiyor. Çünkü VHD dosyanızı oluşturmak için bir partition gerekir. Biz komut satırını açarak partition oluşturacağız. Komut satırı penceresini açmanın kısa yolu Shift+F10 kısayoludur. Ben burada kısayol tuş kombinasyonu kullanmadan devam edeceğim. Install Windows ekranındayken Repair your computer linkine tıklayın.

Resim 2

Karşınıza küçük bir pencere gelecektir. System Recovery Options adlı bu küçük pencerede, varsayılan seçili olan seçenek, yani Use recovery tools … seçeneğiyle devam edin.

Resim 3

Şimdi ekranda Windows 7’yi çeşitli senaryolarda kurtarmak için kullanabileceğiniz bir dizi araç gelecektir. Bu listede en alltaki Command Prompt aracını seçin.

Resim 4

Bu aracı seçmemizle kara komut satırı ortamımız açılacaktır J Şimdi burada ne yapacağımızı şöyle özetleyim:

1-      Bilgisayarımızın disklerini listeleyeceğiz (hangi diskte işlem yapacağınızın kararını almanız için )

2-      Bilgisayarın Harddiskini seçip bir partition oluşturacağız

3-      Partition aktif hale getirilecek ( Bootable olması için )

4-      Bunları yapabilmek için diskpart.exe adlı aracımızı kullanacağız.

Önce diskpart yazın, ardından list disk yazın. List disk, bilgisayardaki harddiskleri listeler. Benim bilgisayarımda sadece 1 tane 40 Gblık HDD var, bunu Resim 5’te de görüyorsunuz.

Birinci diski seçmek için select disk 0 yazıyorum. Disk 0 yazıyorum çünkü diski ID’si bu. Bunu

list disk

komutunu yazarak çıktısından anlayabilirsiniz. Mesela ikinci bir hard diskim olsaydı ve onun üzerinde işlem yapmak isteseydim list disk 1 yazmalıydım.

Create partition primary

yazarak bir primary partition oluşturuyorum. Bu komut diskin tamamını tek bir partition oluşturarak yapılandırır.

Active yazın. Bu oluşturduğunuz bölümünü Akif hale getirir ve bootable yapar. Bu komutu vermezseniz işlemlerinizi başarısız olur, Windows boot olmaz..

Resim 5

Komut satırından devam ediyoruz. Şimdi oluşturduğumuz bölüme bir harf ataması yapacağız. Bunun için assign letter c: yazın. Böylelikle bölüm artık c: sürücü harfini kullanmaya başlar.

Şimdi Exit yazarak diskparttan çıkıyoruz. Çünkü diski formatlamamız gerekiyor.

Format c: /fs:ntfs /q komutunu yazın ve çalıştırın. Bu diskimizi NTFS dosya sistemiyle hızlı formatlayacaktır. /q parametresi opsiyoneldir, hızlı format atar. Eski disklede bunu kullanmasanız daha iyidir. Çünkü disk üzerinde bozuk yada sorunlu sektörler ve kümeler olabilir. Ancak zorunlu olan /fs:ntfs parametresidir.

NOT:VHD dosyası mutlaka NTFS dosya sisteminde tutulmalıdır. FAT ve FAT 32 kullanamazsınız.

Resim 6

Komut satırından devam ediyoruz yine. Şimdi tekrar diskpart.exe çalıştırın.

Create vdisk file=c:windows7.vhd type=fixed maximum=20480

komutunu yazın ve çalıştırın. Bu komutla C: sürücüsünde Windows7.vhd adında 20480 MB yani 20 GB’lık, fix edilmiş bir VHD oluşturursunuz.

Select Vdisk file=c:windows7.vhd

yazın ve çalıştırın. Bu oluşturduğunuz VHD’yi seçip üzerinde işlem yapmanızı sağlayacak.

Attach Vdisk yazın ve çalıştırın. Böylece oluşturduğunuz VHD kullanılmaya başlayacak.

Artık komut satırıyla işimiz bitti. Exit komutlarıyla diskpart.exe ve komut satırından çıkın.

Resim 7

Şimdi tekrar System Recovery Options ekranındayız. Bu ekranla da bir işimiz yok. Pencerenin köşesindeki çarpıdan pencereyi kapatın. Böylece tekrar Install Windows ekranına gelirsiniz.

Resim 8

Şimdi normal Windows 7 kurar gibi, Install Now butonuna tıklayalım.

Resim 9

Lisasn sözleşmenizi sonuna kadar okuyup, bunu kanuni olarak yapmanız gerekir.

Resim 10

Yeni kurulum yapacağımız için Custom seçeneğiyle devam edin.

Resim 11

Şimdi can alıcı bölüme geldik. Disk yapılandırma ekranımızda önceden oluşturmuş olduğumuz VHD diskimizi görürüz. Bakın Resim 12’deki 20 Gblık disk VHD’dir. Bu diski seçin: seçtiğinizde, Ekrann altında, “Windows cannot be installed to this disk (Show details)” şeklinde bir uyarı görürsünüz. Bu uyarıyı hiiç dikkate almıyoruz ve diski seçip Next’e tıklıyoruz.

Resim 12

Sorunsuz bir şekilde kurulum başlar ve gerekli dosyalar sanal diskinize kopyalanmaya başlar.

Resim 13

Bundan sonra kuruluma normal bir şekilde devam edersiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra, Computer’ı açıyorum. Gördüğünüz gibi C: ve D: olmak üzere iki partition var. Burada C: (üzerinde windows logosu var) Bizim sanal diskimiz, VHD’mizdir. D: ise?? Biz D: diye birşey oluşturmadıkki ? demeyin.

Windows otomatikman oluşturduğunuz C: yi D: sürücüsü yapar. Bu 40 Gblık normal partitiondır, yani gerçek disktir. İçini açıp baktığınızda, Windows7.vhd dosyasını görürsünüz.

Resim 14

Böylelikle, bir Windows 7 makalemizin sonuna geldik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere, esenle kalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Native VHD Boot: A Walkthrough of Common Scenarios

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 Ankara doğumluyum. Öğrenim hayatımı Ankara’da tamamladım. 9 senedir İstanbul’da yaşantımı sürdürmekteyim. 10 yıla yakın süredir IT sektörünün içindeyim. Donanım, sunucu sistemleri, sistem, network, güvenlik, cisco networking, management çalışma konularım içine girmektedir. Bunun yanında Amatör olarak fotoğrafçılık ve tarihi araştırmalar yapmaktayım. Şu an Atacom Bilişim Sistemleri'nde Sistem Mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Bu yazıdan sonra bir makinamı tekrar kurdum, şu anda 2 tane .VHD (Windows 7 ve Server 2008 R2) ile dual-boot yapacak şekilde çalışıyor. Süper konu, süper özellik ve süper bir anlatım.

 2. Teşekkür ederim, Emre hocam, amacımda buydu zaten. Çalışan sistemler, gülen yüzler :-)

 3. 23/07/2011

  makale için tşk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir