1. Ana Sayfa
  2. Visual Studio
  3. Visual Studio ile Android Projesi Oluşturma

Visual Studio ile Android Projesi Oluşturma

Bu yazımda sizlerle IDE ortamında projesi oluşturacağız. eklentisinin Visual Studio ortamına yüklenmesini önceki makalede incelemiştik. Kurulumu yapmamızın ardından Xamarin eklentisinin şablonları Visual Studio ortamına eklenmektedir.

Visual Studio IDE ortamını açalım. File>New>Project yolunu izleyelim veya Ctrl+Shift+N kısayolunu izleyerek proje oluşturacağımız ekranı açıyoruz.


Resim-1

Visual # sekmesi altında bulunan Android şablonunu seçelim ve şablonlar içerisinden Blank App(Android) şablonunu seçiyoruz ve Name kısmında projemize bir isim veriyoruz, Location kısmında projemizin bilgisayarımızda kayıt edileceği yolu belirliyoruz OK butonuna tıklayarak projemizi oluşturuyoruz.


Resim- 2

Projemizi ilk oluşturduğumuzda Solution Explorer penceresinde projeye ait Resources proje içerisinde kullanacağımız (tasarım, font gibi dosyalar) klasörü içerisinde bulunuyor. Projenin varsayılan çalışma dosyası MainActivity.cs dosyasıdır. Dosya içerisine varsayılan olarak Button tıklanması ve bu kontrolün kaç kere tıklandığını ekrana yazdıran bir kod tanımlanmıştır.


Resim-3

Projeyi çalıştırmak için F5 veya MonoForAndroid_API_10 butonuna tıklıyoruz.


Resim-4

Karşımıza Xamarin Account bilgileriyle oturum açmamızı isteyen bir ekran geliyor. Bilgilerimizi giriyoruz ve Log In butonuna tıklıyoruz böylece oturum açma işlemini gerçekleştiriyoruz. Eğer Xamarin Account bulunmuyor ise Create Account bağıntısını tıklıyoruz ve bir hesap oluşturuyoruz.

Resim-5

Gerekli bilgileri giriyoruz sonra Accept butonuna tıklıyoruz ve Xamarin hesabımızı oluşturuyoruz. Hesap oluşturduktan sonra Visual Studio ortamına dönüyoruz ve Log In işlemini gerçekleştiriyoruz. Log In olduktan sonra;


Resim-6

Karşımıza lisans seçenekleri geliyor. Begin a Trial seçeneğini seçiyoruz ve deneme sürümünü başlatıyoruz.


Resim-7

Lisansımızın aktif edildiğine dair ve bu hesabımızın kullanılabileceği bilgisayar sayısının 2 olduğunu belirten bir ibare karşımıza geliyor. Close ile uyarıyı kapatarak projemize dönelim. Projeyi çalıştırmak için F5 veya MonoForAndroid_API_10 butonuna tıklıyoruz.


Resim-8

Projemizi çalıştırıyoruz karşımıza Android emülatörü geliyor. Emülatördeki kilit simgesini Slider olarak açıyoruz.


Resim-9

Karşımıza standart Android işletim sistemine sahip olan telefonların ara yüzü geliyor. Alt kısımda bulunan ortadaki butona tıklıyoruz ve telefondaki uygulamaları görüntülüyoruz.


Resim-10

App7 isimli uygulamamıza çift tıklıyoruz ve uygulamamızı çalıştırıyoruz.


Resim-11

Uygulamamızı çalıştırdığımızda karşımıza hazır olarak oluşturulmuş buton kontrolü geliyor. Butona tıklıyoruz;


Resim-12

Visual Studio ortamında hazır olarak gelen şablon içerisinde gelen kodlardaki sayaçtan üst kısımda incelemiştik. Butona tıkladığımızda sayaç devreye girip butonun tıklanma sayısını göstermektedir.

Böylelikle projemizi oluşturmuş olduk bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 5 sene önce

    Ellerine sağlık Servan çok güzel olmuş.

  2. Selamun Aleykum

    ben windows xp SP3 2002 kullaniyorum ve sadece Visual C# 2010 express indirdim ve telefon uygulamasi gelsitirmek istiyorum ama xmarin felan indirmek istemiyorum sadece Visual C#-de mobil uygulama formu yaratmak istiyorum ne eklemem gerekiyor ayrica xamarin benim bilgisyarimda calismiyor lutfe benim ema adresime cevap verin sevinirim tesekkurler simdiden

    a38production@mail.ru