1. Ana Sayfa
  2. Visual Studio
  3. Visual Studio’da Menü Çubuğu Ve Özellikleri Nelerdir

Visual Studio’da Menü Çubuğu Ve Özellikleri Nelerdir


Visual Studio ortamını açtığımızda en üstte yer alan ve çeşitli işlemleri yapmamızı sağlayan kısma menü çubuğu adını veriyoruz.


Resim-1

Yukarıda gösterilen menü Visual Studio’da proje açılmamışken görülen standart menüdür. İnceleme yaparken bir proje açılmış durumda görünen menü çubuğunu inceleyeceğiz.


Resim-2

Proje açılınca otomatik olarak Project ve Build menüleri de eklenmiş oldu.

-File Menüsü


Resim-3

Bu menü proje işlemlerimizi yapmak için kullanacağımız menüdür. New seçeneği ile yeni bir web site veya normal bir proje açabilir, açık olan projemize New-File seçeneği ile dosya ekleyebiliriz.

Add seçeneği ile ;


Resim-4

Projemize yeni bir proje ekleyebilir veya Existing Project seçeneği ile önceden oluşturduğumuz bir projeyi de projemize dahil edebiliriz.

Recent Files seçeneği;


Resim-5

En son kullanmış olduğumuz dosyaları gösterir. Recent Project and Solutions seçeneği ise en son kullanmış olduğumuz proje ve solution dosyalarını ekrana getirir.

-Edit Menüsü


Resim-6

Bu menü bir proje ile çalışırken işlemi geri alma, kes, kopyala, yapıştır, tümünü seç gibi işlemleri yapmamızı sağlayan menüdür.

-View Menüsü


Resim-7

View menüsü, Visual Studio’da kod yazarken ve işlemlerimizi yaparken gerekli olan menüleri ana ekranımıza taşımaya yarayan menüdür. Herhangi bir menüyü kapattığımız zaman örneğin;


Resim-8


Resim-9

Toolbox veya Solution Explorer ğencerelerini veya diğer pencerelerden birini kapattığımızda View menüsüne gelip adı geçen menüyü tıklayarak tekrar ekranda görüntülemiş oluruz.

-Project Menüsü


Resim-10

Bu menüde üzerinde çalıştığımız projeye dosya eklemek için seçenekler mevcuttur. Add Windows Form seçeneğini seçtiğimizde diğer bütün dosya ekleme seçeneklerinin olduğu bir pencere karşımıza gelmektedir.


Resim-11

Açılan pencereden uygulamamıza hangi dosya türünü ekleyeceksek seçip Add butonuna tıklamamız uygulamaya eklenmesi için yeterli olacaktır.

-Build Menüsü


Resim-12

Be menü projemizi derlememize yarar. Proje derlemek, projede bir hata olup olmadığını, programın düzgün çalışıp çalışmadığını gösterir. Build Solution seçeneğini tıkladığımızda Output penceresi Visual Studio ortamının en alt kısmında açılacaktır.


Resim-13

Bu pencerede programımızda var olan hatalar ekrana getirilmektedir. Programda hata yoksa Visual Studio uyarı vermez eğer hata varsa ;

Resim-14

Error List penceresi açılacak ve bize nerede hata yaptığımızı gösterecektir. Üzerine tıkladığımız zaman da bizi hatalı olan koda yönlendirecektir.

Debug Menüsü


Resim-15

Bu menü kodlanan programın hatalarını bulmaya ve programı derleyerek çalıştırmaya yarar. Debug/Windows/Breakpoints seçeneği yazdığımız herhangi bir kodun başına Breakpoints bırakarak kodun çalışma aşamalarının neler olduğunu bizlere göstermektedir. Eğer hata varsa anında hatayı da görebiliriz.

Start Debugging veya kısayol olarak F5 tuşu programı önce Build eder. Build ederken hata verirse build menüsündeki gibi Output penceresinde bizlere gösterir. Herhangi bir hata ile karşılaşmazsa programı çalıştırır.

-Team Menüsü

Herhangi bir Server projesine bağlanmaya yaramaktadır.

-Data Menüsü


Resim-16

Bu menü herhangi bir veritabanı şeması oluşturmamızı ve projelerimiz için kullanmayı sağlar.

-Tools Menüsü


Resim-17

Visual Studio’nun genel ayarlamalarının yapıldığı menüdür. Connect to Database seçeneğinde oluşturulan bir veritabanına bağlantı yapılır.

Connect to Server seçeneğinde internet ortamında olan Server’lere bağlantı yapılır ve veritabanları yönetilebilir.

Add SharePoint Connection seçeneğinden bir Sharepoint uygulaması ekleyip projemize dahil edebiliriz.

Choose Toolbox Items seçeneğinde ileride kullanımı anlatacağım ToolBox’a ögeler ekleyip çıkarabiliriz.

Import and Export Settings seçeneğinde ise, önceden Visual Studio’nun diğer sürümlerini kullanırken yaptığımız ayarları kullandığımız bu sürüme ekleyebilir(Import), ya da şimdi varolan ayarlarımızı kaydedebiliriz(Export).

Options seçeneği Visual Studio’nun genel ayarlamalarının yapıldığı seçenektir. Bu seçeneğe tıkladığımızda;


Resim-18

Karşımıza ayarları yapabileceğimiz pencere açılacaktır. Şekildeki gibi seçilen her alan için General(genel) ayarlar seçeneği yer almaktadır. Burdan genel ayarları yapabilir, diğer ayarlarınızı ise özelleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 sene önce

    Proje açıkken , Project menüsünü göremiyorum yardımcı olabilir misiniz ?