1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Veritas Netbackup ile Yedeklerinizi Microsoft Azure’a Alın

Veritas Netbackup ile Yedeklerinizi Microsoft Azure’a Alın

Netbackup ile Yedeklerinizi Microsoft Azure’a Alın. Bu yazımda Netbackup programı ile Microsoft Azure’a nasıl yedek alabileceğimizi anlatacağım. Yazı iki bölümden oluşacak, bu bölümümüzde konfigürasyonları yapacağız. İkinci bölümümüzde ise yedek alabilmek için nasıl Policy yazıldığını göreceğiz.

Özellikle yedekleme için kaset operasyonu yapanlar bunun çok zahmetli ve hassas bir iş olduğunu bilir. Kaset birçok etkenden korunmalıdır nem vb… Kaset operasyonu fiziksel işlem gerektirmesi yanında, saklaması ve sakladığımız kasetlerin sağlıklı olup olmadığını tespit etmek zor olabilir. Diğer bir zorluk ise yedekten dönmek istediğiniz veri kasete alındıktan sonra saklamak için güvenli kasalara kaldırıldıysa operasyon daha da karmaşık hale gelebilir.

Kendi yapımda 8.1 kullandığımı da belirttikten sonra adımlarımıza başlayabiliriz.


Resim-1

Netbackup’a bağlandıktan sonra Configure Cloud Storage Server seçerek adımlarımıza başlıyoruz.


Resim-2

Yedeklerimizi Azure üzerine alacağımız için Microsoft Azure seçiyoruz. Microsoft Azure dışında da birçok platform desteklenmektedir.


Resim-3

Storage Server adımında önemli nokta Microsoft Azure Accounts bölümüne Azure üzerinde oluşturduğunuz Storage Account ve Access Key kısmının doğru girilmesi.


Resim-4


Resim-5

Yedeği Encrypte ve Compress ederek Microsoft Azure’a göndermek isterseniz kutucukları işaretleyebilirsiniz fakat bunun yedekleme sürecini uzattığını da bilmek faydalı olacaktır.


Resim-6

Aşağıda ayarlarımızın özet bilgisini görüyoruz.


Resim-7

Yukarıdaki bilgiler doğru ise Next dediğimizde ayarlarımıza göre yapılandırma işlemi başlıyor.


Resim-8

İlgili Volume ün seçili olduğunu gördükten sonra Next ile devam ediyoruz.


Resim-9

Oluşturacağımız Pool’a bir isim veriyoruz ve I/O tarafında bir limitleme yapacaksanız bu adımda belirliyoruz.


Resim-10

Disk Pool oluşturduktan sonra Storage Unit oluşturmamız gerekiyor ve ilgili Storage Unit’e bir isim veriyoruz.


Resim-11

Bu adımı da tamamladıktan sonra ayarlarımız tamamlanıyor.


Resim-12

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.veritas.com/content/support/en_US/doc/58500769-127471507-0/v121718647-127471507

TAGs : veritas, , veritas netbackup, , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap