1. Ana Sayfa
  2. Veeam
  3. Veeam v6’da Gelen Yenilikler Nelerdir

Veeam v6’da Gelen Yenilikler Nelerdir


VidyoConnect

Bir yedekleme yazılımı hayal edin, sanal makinalarınızı imaj olarak yedekleyebilsin, yedeklediği sanal makinalardan isterseniz full, isterseniz dosya bazında veya isterseniz de uygulama bazında geri dönebilsin. Dilediğiniz zaman çalışan ortama müdahale etmeden herhangi bir yedekleme noktasını, restore etmeden ayağa kaldırabilsin. Bu yedekleme yazılımı bünyesinde aynı zamanda replikasyon özelliğini de barındırsın. Dahası mı? Bu yazılım aldığınız yedeklerin geri dönülebilirliğini test etsin ve size bununla ilgili rapolar üretebilsin, bu işlemi hem mevcut güncel yedekleriniz için hem de daha önce aldığınız yedek arşivleriniz için yapabilsin. Ve de en önemlisi hem vmWare vSphere hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma alt yapılarını aynı anda desteklesin. Tek indirme ile, tek kurulum ile, tek konsol ile ve tek lisanslama modeli ile. Basit, hızlı ve güvenli.

Evet, bildiniz; “Veeam Backup & Replication” ‘dan bahsediyorum. Ve şimdi bütün bu özelliklerle birlikte yepyeni bir veri güvenliği ve yedeklemesi deneyimine hazır mısınız? Veeam yepyeni sürümü olan “Veeam Backup & Replication V6 With vPower” yazılımını yayınlamaya hazırlanıyor. Yayın tarihi 2011 yılı 4. Çeyrek ortaları olarak duyuruldu. Beta testler tamamlandı ve artık gün sayıyoruz.

Peki bu yeni sürüm ile birlikte neler geliyor;

Öncelikle “Multi-hypervisor support” özelliği sayesinde artık hem vmWare’in ESX ve ESX(i) tabanlı sanallaştırma altyapılarının yanısıra hem de Microsoft’un Hyper-V’sini de destekliyor. Bu yeni özellik sayesinde tek bir ara birim ve tek bir lisanslama modeliyle bu her iki sanallaştırma altyapınız için de yedekleme ve replikasyon yapabileceksiniz. Yani ortamınızda her iki altyapının da olması durumunda iki farklı yazılım veya iki farklı arabirim kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Veeam geçtiğimiz beş sürümde vmWare için çok başarılı çözümler üretmişti, şimdi bu deneyimi Hyper-V içinde uygulanabilir hale getiriyor. Herhangi bir Hyper-V sunucunuzu Veeam konsoluna ekledikten sonra o sunucu üzerinde bulunan sanal makinaları imaj bazında yedekleyebiliyor, yedeklediğiniz işletim sisteminizden isterseniz full olarak, isterseniz dosya bazında geri dönebiliyor, isterseniz de o işletim sisteminizin yedeğinin yada çalışan bir kopyasının imaj dosyalarını istediğiniz bir başka lokasyona kopyalayabiliyorsunuz. Tabi ki Veeam Backup’un ayrılamaz bir parçası olan replikasyon özelliği de Hyper-V sunucularınız için destekleniyor. Bu özellik sayesinde Hyper-V sunucularınız arasında, çalışan veya kapalı olan sanal işletim sistemlerinizi karşılıklı olarak replike edebiliyorsunuz. Veeam’ın vPower özellikleri yani “Universal App. Item Restore” ve “Sure Backup”, şu an için Hyper-V’yi desteklemiyor ancak sanıyorum ki bir sonraki major güncelleme de bu özellikler de geliyor olacak.

Bütün bunların yanı sıra yeni sürümde; “Enterprise scalability” yani birden fazla veri merkezinin dağıtık olarak yönetilmesi, “Advanced replication” ile bugünden 10 kat daha hızlı replikasyon ve “1-Click File Restore” yani herhangi bir ajana yada network ayarına ihtiyaç duymadan tek tıklama ile sanal işletim sisteminin yedeğinden dosya geri dönme gibi geliştirilmiş ve güçlendirilmiş özellikler de geliyor.

Yeni sürümde de gelenek bozulmuyor ve Veeam hiç bir ortama hiç bir şekilde herhangi bir ajan yazılım veya arabirim kurmayı gerektirmiyor. Bu sayede siz, bütün altyapılarınızda gönül rahatlığı ile işlem yapabiliyorsunuz çünkü gereksiz ajan yazılımlar için zaman ve kaynak harcamak zorunda kalmıyorsunuz. Yedek almak için onlarca hypervizör üzerine veya yüzlerce sanal işletim sistemine herhangi birşey kurmak zorunda kalmıyorsunuz, bu da size daha geniş hareket alanı sağlıyor.

Yeni sürümle birlikte gelen iki yeni ek özellik daha var ki bu özellikler felaket kurtarma senaryolarında işinizi çok fazla kolaylaştıracaktır. Bunlardan birincisi “Bandwidth throttling”. Bu yeni özellik sayesinde siz, replikasyon yaparken artık kaynaktan hedefe giden trafiği kısıtlayabiliyor olacaksınız. Böylece replikasyondan dolayı oluşacak olan trafiği limitleyebilecek ve daha kritik olan band ihtiyacına cevap verebiliyor olacaksınız. Diğer bir özellik ise replikasyon yaparken replike edilen sanal makinanın IP adresini değiştirebiliyor olacaksınız, bu sayede herhangi bir felaket anında çalışmaya hazır vaziyette bekleyen sanal makinanıza herhangi bir ağ (network) ayarı yapmadan direkt ayağa kaldırıp ekosisteme dahil edebileceksiniz.

Veeam V6 ile gelen özellikleri saymakla veya yazmakla bitirmek pek mümkün olmayacak gibi. Deneyerek ve deneyimleyerek bu benzersiz özellikleri çok yakında siz de yaşıyor olacaksınız.

Veeam her yayınlanan sürümünde kusursuz veri güvenliği ve felaket kurtarmaya bir adım daha yaklaşıyor. Sanallaşan dünyada, o da artık sanallaştırma altyapılarının yanında bir vazgeçilmez hale gelmiş durumda.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.veeam.com/

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)