Veeam Backup for Microsoft 365 Üzerinde Backup Repository ve Organization Oluşturma
  1. Ana Sayfa
  2. Veeam

Veeam Backup for Microsoft 365 Üzerinde Backup Repository ve Organization Oluşturma

0

Merhabalar bugünkü yazımda sizlere Veeam Backup for Microsoft 365 uygulamasında Backup Repository oluşturma ve Organization ekleme işlemlerini göstereceğim.

Öncelikle Backup Repository Oluşturma ile başlayalım. Uygulamamızı açıyoruz;

Resim-1

Uygulamamız açıldıktan sonra sol alt kısımdan Backup Infrastructure’a tıklıyoruz.

Resim-2

Backup Infrastructure’u açtıktan sonra Backup Repositories kısmına geliyoruz.

Resim-3

Backup Repositoires kısmında istersek eğer Default Backup Repository’i Edit edebiliriz. Ancak ben yeni bir Repository oluşturacağım. Bu yüzden sağ tıklayıp Add Backup Repository’e tıklıyoruz.

Resim-4

Burada Repository’mizin ismini tanımlıyoruz. İsmi tanımladıktan sonra Next diyerek diğer aşamaya geçiyoruz;

Resim-5

Bu aşamada da oluşturmakta olduğumuz yeni Backup Repository’nin konumlanacağı lokasyonu belirliyoruz. İsterseniz uygulamanın default olarak verdiği cihaz üzerindeki klasörü seçip Next diyebilir, isterseniz Browse seçeneğinden yeni bir lokasyon seçebilirsiniz. Burada yeri belirledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-6

Bu aşamada da eğer Object Storage kullanıyorsanız verilen seçeneklerin yanındaki Add butonuna tıklayarak Object Storage’nizi tanımlayabilir. Eğer benim gibi kullanmıyorsanız Next diyerek son aşamaya geçebiliriz.

Resim-7

Son aşamada Retention Policy kısmından alınan backupların repository üzerinde tutulacağı süreyi  ve retention türünü seçiyoruz. Öncelikle sizlere Snapshot-based Retention ve Item-level Retention’dan bahsedeceğim. Ardından seçimimizi yapacağız.

 

Snapshot-based : Backup’u alınan öğeler üzerinde herhangi bir değişiklik olursa uygulama sadece değiştirilen son halini tutar, önceki sürümlerini kaldırır.

Item-level: Backup’u alınan öğelerin değiştirilme tarihleri baz alınarak retention policy uygulanır. Backup’un içerisindeki her bir öğe değiştirilme tarihlerine göre sırasıyla kaldırılmaktadır.

Bize uygun olan Retention türünü seçtikten sonra Finish diyerek Repository oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Resim-8

Organization Ekleme;

Backup Repository ekleme işleminin ardından yine sol attaki Organizations sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada Organizations’a sağ tıklayarak Add organization’u seçiyoruz.

Resim-9

Add Organization’a tıkladıktan sonra karşımıza ilk olarak Organization Deployment Type seçim ekranı geliyor. Buradan deployment type’ı ve backup’ının alınmasını istediğimiz uygulamaları seçiyoruz. Seçtikten sonra Next  diyerek diğer aşamaya geçiyoruz.

Resim-10

Deployment Type’ı seçtikten sonra karşımıza gelen ekranda bu sefer bizi Microsoft365 Connection Settings karşılıyor.

Resim-11

Burada istersek Modern Authentication’u seçerek v6 sürümüyle birlikte gelen MFA(MultiFactorAuthentication)’dan yararlanabilir veya Basic Authentication seçeneği ile gerekli yetkileri tanımladığımız kullanıcı ile devam edebiliriz. Ben Modern Authentication’u seçtim. Seçimimizin ardından Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-12

 Karşımıza gelen yeni ekranda uygulamamız bizden connection için istenen tercihi yapmamızı bekliyor. Biz daha önce bu uygulamayı kurmadığımız için Register a new Azure AD application automatically’i seçtim. Bu seçim aynı zamanda bana ihtiyaç duyduğum permission’ları da sağlayacak. Seçimi yaptıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-13

Connections seçeneklerini geçtikten sonra bu sefer karşımıza Azure AD application registration seçeneği geliyor. Buradan önce ekleyeceğimiz organization’a bir isim tanımlamamız, ardından authenticate certificate için sağ tarafta bulunan Install butonuna basmamız gerekmektedir. Son olarak eğer SharePoint’teki özelleştirilmiş içeriklerin de backup’unu almak istiyorsak alttaki kutucuğu da işaretlememiz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-14

Resim-15

İstenen sertifikayı yükledikten sonra uygulamamız bizden Microsoft 365’e Log in olmamızı istiyor. Bu aşamada verilen kodu copy code ile kopyalayıp kutucuğun hemen üstündeki link’e tıklamamız gerekmektedir.

 

Resim-16

Link’e tıkladıktan sonra kopyaladığımız kodu açılan penceredeki boş yere yapıştırıp Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-17

Kodu girdikten sonra uygulama bizlere signed in olduğumuzu bildiren bir pencere açılıyor. Bu pencereyi kapatabiliriz. Uygulamaya tekrar döndüğümüzde;

Resim-18

Organization kurulumunun başladığını göreceğiz. Kısa bir süre alan kurulum aşamasının ardından Finish diyerek bu pencereyi kapatıyoruz.

Resim-19

Organization başarıyla eklendi. Evet bugünkü yazımda sizlere Veeam Backup for Microsoft Office 365’de Backup Repository ve Organization oluşturma işlemlerinden bahsettim. Gelecek yazımda sizlere aynı uygulama üzerinden Backup Job oluşturma işleminden bahsedeceğim. Bir sonraki yazıma dek hoşçakalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: veeam,veeam backup kurulumu, veeam backup for Microsoft 365, office 365 yedeğini alma, Microsoft 365 yedeği nasıl alınır

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunuyum. Inforte Bilişim şirketinde System Engineer olarak çalışıyorum. Identity Access Management, Endpoint Management, File Integrity Monitoring gibi teknolojiler üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum Yaz