1. Ana Sayfa
  2. Veeam
  3. Veeam Backup & Replication

Veeam Backup & Replication


Veeam, sanallaştırılmış altyapılar için çözümler üreten yenilikçi bir yazılım şirketidir. Veeam’in öncelikli amacı sanallaştırma altyapısına sahip olan müşterilerin risklerini en aza indirip, verimliliği arttırıp, sanal ortamların en etkin şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda Veeam önceliği Vmware ortamları olmak üzere bir çok yazılım geliştirmektedir. Bu yazılımlar, sanal bir ortamın ihtiyaç duyabileceği yedekleme, replikasyon, izleme (monitoring), raporlama ve tümleşik yönetim araçlarıdır. Veeam bunların yanı sıra bir çok benzer aracı da ücretsiz olarak yayınlamaktadır.

Bu ürünlerin içinde ön plana çıkan, belki de Veeam için amiral gemisi olan ürün “Veeam Backup&Replication” isimli yedekleme ve replikasyon özelliğini bir arada bulunduran yazılım. Ürün ilk olarak şubat 2008 tarihinde sürüm-1 olarak duyuruldu ve yayınlandı. Geçen süre zarfında çok hızlı bir şekilde gelişim gösteren “Veeam Backup&Replication” ekim 2010 itibariyle sürüm-5’i yayınlamaya hazırlanıyor.

Peki nedir bu “Veeam Backup&Replication” ve nedir bu ürünü bu kadar ön plana çıkaran ve önemli hale getiren? Öncelikle kullanıcıları veya sistem yöneticilerini cezbeden ajansız (agentless) teknoloji sunması. Çünkü biliyoruz ki sanallaşan ortamlarda aynı anda 100lerce işletim sistemini aynı fiziksel makina içinde yönetebilmek mümkün. İşte bu noktada, bu kadar makinayı sanal olarak yönetebiliyorken, bu makinaları yedeklemek veya monitör etmek için tek tek ek yazılımlar yüklemek hem sistem yöneticileri hem de kullanıcılar için can sıkıcı hale gelebiliyor. Hali hazırda antivirüsler veya şirket içi lokal uygulamaların ajanları yeterince kaynak tüketirken bir de yedekleme, replikasyon veya monitoring için de bir ajan veya araç yüklemek sisteme ek bir yük daha getirecek olduğu için Veeam sistem yöneticilerinin her açıdan sevgilisi haline geliyor. Tabi ki Veeam’in mükemmellikleri bununla sınırlı değil. İlk bakışta ön plana çıkan diğer bir özelliği ise satınalma sorumlularının da işine yarayabilecek olan lisanslama modeli. “Veeam Backup&Replication” ürünü fiziksel işlemci başına lisanslanan bir ürün ve bu özelliği tek paket içinde gelen hem yedekleme hem de replikasyon için geçerli, yani siz 1CPU lisans satın aldığınız zaman tek bir kurulum yaparak hem yedekleme hem de replikasyon özelliğini tek bir arayüzden yönetebiliyorsunuz. Tek lisans, tek kurulum, tek arayüz ve ajansız işletim… ne ortamınızdaki fiziksel sunucu sayısı, ne fiziksel sunucularınızın üzerindeki sanal işletim sistemi sayısı, ne yapacağınız yedekleme veya replikasyon görevinin sayısı ve nede yedekleme veya replikasyon yapacağınız karşı ortamdaki (yerel veya uzak DR merkezi/yedekleme merkezi) ortamın nitelikleri sizin lisanslama modelinizi etkilemiyor.

Buraya kadar bahsettiğimiz özellikler sürüm-1 den beri var olan artık klasikleşmiş şeyler Veeam için ancak zaman içinde değişen ve eklenen bir çok teknik özellik (ki bu makalede bunları saymaya kalkarsam sanıyorum ki sayfalar tutacaktır) onu neredeyse rakipsiz hale getirmiştir. Mesela FLR (file level restore-dosya seviyesinde kurtarma) özelliği, bugün hiç bir yazılım tarafından desteklenmeyen UNIX/Linux türevleri de dahil olmak üzere yaklaşık 20 farklı dosya sistemini desteklemektedir. Dahili tekilleştirme, CBT (Changed Block Tracking), sıkıştırma, gelişmiş VSS desteği ve dahası, üstelik bütün bunları NAS, SAN, iSCSI, local farkı gözetmeden çalışabilmesi de onu benzersiz kılıyor.

Ve bugün…
Veeam bugünlerde çok ciddi bir telaş içinde, çünkü sürüm-5 hemen hemen hazır gibi. Sürüm-5’in kod adı “vPower: Virtualization -Powered Data Protection”. Bu yeni sürüm patent başvurusu yapılmış yani Veeam mühendisleri tarafından geliştirilmiş 5 yeni özellikle geliyor. Bunlardan ön plana çıkan ki bence en önemlileri olan “Sure Backup” ve “U-AIR (Universal Application-Item Recovery)”.
Sure backup, adından da anlaşılacağı gibi, yedekleme işlemi yapılırken yedeklenen makinaların veya daha önceden tamamlanmış yedeklerin çalışabilirliğini test eden bir özellik. Bu testleri hem bazında, hem de sanal makina üzerinde kurulu olan işletim sistemi bazında yapabiliyoruz. Bundan sonra artık şu soruyu sormayacağız: “yedeklerim sağlıklı bir şekilde duruyor mu?” Çünkü Veeam, Sure Backup özelliği sayesinde sizin bu soruyu sormanıza fırsat vermeden sizin yerinize bu testleri zaten yapmış oluyor ve size sadece rapoları okuyup gerekli aksiyonları almak kalıyor.

Bir diğer önemli ve hatta can alıcı özellik ise “U-AIR (Universal Application-Item Recovery)”. Hani yazımızın başında demiştik ya, Veeam ajansız yedekleme çözümüdür diye ve bu çözümü işletim sistemi bağımsız yapabiliyor ve hatta 20 farklı dosya sisteminden dosya bazlı geri yükleme yapabiliyor diye… İşte vPower ile birlikte gelen bu yeni özellik sayesinde artık uygulamalarınızdan da, geri yükleme (restore) ihtiyacı duymadan birşeyleri bulup çıkarabileceksiniz. Yani bir SQL tablonuzdan bir veri veya Exchange sunucunuzdan bir mailbox veya tek bir posta yada active directory içinden bir kullanıcı dosyası ve daha fazlası. Bir kez daha altını çizmek istiyorum, bütün bunları herhangi bir ajan veya ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabiliyor olacaksınız.

Gördüğünüz gibi Veeam’da sınır yok. Özelliklerini anlatmaya ne sayfalar yeter nede zaman. Her yazılımda olduğu gibi anlamanın en kolay yolu denemektir. Veeam’in bütün yazılımları 30 gün deneme sürümüyle birlikte geliyor yani denemesi . Bu arada unutmadan Veeam’in bütün yazılımlarını gerçek ortamlarınızda rahatlıkla test edebilirsiniz çünkü hiç bir Veeam yazılımı canlı işletim sistemlerine müdahale etmiyor, nasıl mı? O da onların sırrı.

Veeam resmi web sayfası: www.veeam.com

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

veeamturkiye.blogspot.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap