İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Server 2008 Üzerinde Active Directory Restore Mode Şifresini Resetleme İşlemi

Server 2008 Üzerinde Active Directory Restore Mode Şifresini Resetleme İşlemi

Active directoy’nin bakım  , onarım işlerini directory services restore mode’da gerçekleştiririz. restore mode’da active directoy servisi çalışmayacaktır bundan dolayıda kurulumu sırasında Directory Services Restore Mode Administrator’ına bir parola atanır. Şekil 1.1 de ki gibi. Burada girilen  parolanın unutulduğu takdirde DSRM (Directory Services Restore Mode) erişilemez.


Şekil 1

DSRM şifresini resetlemek için başlat-> çalıştır-> ntdsutil.exe (ntdsutil.exe; Active Directory için yönetim kolaylığı  sağlayan bir komut satırı aracıdır.)  yazılır.


Şekil 2

Şekil 1.2 deki gibi set dsrm password yazıldıktan sonra enter’a basılır.Üzerinde işlem yapılan  domain controller’ın dsrm şifresi resetleneceği  için reset password on server null yazılır.Şayet networkteki başka bir domain controller’ın şifresi resetlenmek isteniyorsa null yerine ip adresi yazılır. Bir sonra ki adım ise dsrm  administrator’ının şifresinin ne olacağıdır burada yeni parola girildikten sonra doğrulamak için bir kerede daha aynı parola girilir.Parola başarılı bir şekilde değiştirilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten insanlar tarafından en çok unutulan şifredir diye biliriz genelde o durumu hiç aklımıza gelmediği için en çok unutulan şifredir.

    Ellerine Sağık Hocam