İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Account Policies Nedir? Hangi Ayarları Barındırır?

Account Policies Nedir? Hangi Ayarları Barındırır?


Ruijie Teknoloji Günü

serisinde altındaki güvenlik için önemli olan 3 den (, Account lockout policy, kerberos policy) bahsediyor olacağım.

Policy

Domain Controller kullanıcı hesapları ve Local User hesapları için account password policy yetkisiz erişimi engellemede çok önemlidir. Default Domain policy \computer configuration\Windows settings\\Account policy de yer alır.


Resim-1

Enforce Kullanıcılar parolalarını değiştirdiklerinde kaç tane eski parolanın saklanacağını belirler. Varsayılan değeri 24 tür.

Maximum Password Age Kullanıcıların kaç günde bir parolalarını değiştirmesi gerektiğini belirler. Örneğin 72 ayarlanan kullanıcıların 73. Günde parolalarını değiştirmeleri gerekir. En az gün sayısı parolanın hiçbir zaman değişmeyeceği anlamına gelen 0’dır. Maksimum gün sayısı 999’dur. Domain controller da varsayılan değer 42 gündür.

Minimum Password Age Kullanıcıların parolalarını değiştirmeden önce ne kadar gün kullanması gerektiğini belirleyen policydir. Password History policy nin düzgün çalışması için 0 günden fazla olmalıdır. Maksimum 998 minimum 0 gündür.0 girilirse kullanıcı anında parolasını değiştirebilir.

Minimum Password Length Kullanıcının minimum uzunluğudur. Maksimum değer 14 tür. Minimum değerde 0’dır. 0 olarak ayarlanırsa boş girilebilir. Varsayılan değeri 7’dir.

Password Must Meet Requirements Kullanıcının kullanacağı parolanın olmasıdır yani büyük harf, küçük harf, rakam ve sembolden oluşması gerekir Enable durumda ise. Disable durumda ise olmasına gerek yoktur.

Store Passwords Using Parolanın düz metin şeklinde şifrelenmesine izin veren bir policy dir. Varsayılan durumda disable’dir .Güvenliği azalttığı için ihtiyaç duyulduğu zaman aktif edilmelidir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum Kocaeli Fizik bölümü mezunuyum .Fizik bölümu öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım .Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldim sistem ve network alaninda eğitimler ve danişmanliklar verdikten sonra Bilişim sektöründe finans kurumlarında calıştım ve calısmaktayim

Yorum Yap