1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Account Policies Nedir? Hangi Ayarları Barındırır?

Account Policies Nedir? Hangi Ayarları Barındırır?

Account serisinde account altındaki güvenlik için önemli olan 3 den ( policy, Account lockout policy, kerberos policy) bahsediyor olacağım.

Domain Controller kullanıcı hesapları ve Local User hesapları için account password policy yetkisiz erişimi engellemede çok önemlidir. Default Domain policy \computer configuration\Windows settings\\ de yer alır.


Resim-1

Enforce Kullanıcılar parolalarını değiştirdiklerinde kaç tane eski parolanın saklanacağını belirler. Varsayılan değeri 24 tür.

Maximum Password Age Kullanıcıların kaç günde bir parolalarını değiştirmesi gerektiğini belirler. Örneğin 72 ayarlanan kullanıcıların 73. Günde parolalarını değiştirmeleri gerekir. En az gün sayısı parolanın hiçbir zaman değişmeyeceği anlamına gelen 0’dır. Maksimum gün sayısı 999’dur. Domain controller da varsayılan değer 42 gündür.

Minimum Password Age Kullanıcıların parolalarını değiştirmeden önce ne kadar gün kullanması gerektiğini belirleyen policydir. Password History policy nin düzgün çalışması için 0 günden fazla olmalıdır. Maksimum 998 minimum 0 gündür.0 girilirse kullanıcı anında parolasını değiştirebilir.

Minimum Password Length Kullanıcının minimum uzunluğudur. Maksimum değer 14 tür. Minimum değerde 0’dır. 0 olarak ayarlanırsa boş girilebilir. Varsayılan değeri 7’dir.

Password Must Meet Requirements Kullanıcının kullanacağı parolanın olmasıdır yani büyük harf, küçük harf, rakam ve sembolden oluşması gerekir Enable durumda ise. Disable durumda ise olmasına gerek yoktur.

Store Passwords Using Parolanın düz metin şeklinde şifrelenmesine izin veren bir policy dir. Varsayılan durumda disable’dir .Güvenliği azalttığı için ihtiyaç duyulduğu zaman aktif edilmelidir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap