vCenter 8 Custom Attributes vRealize Operations Manager Dashboard
 1. Anasayfa
 2. VMware

vCenter 8 Custom Attributes vRealize Operations Manager Dashboard

1

vSphere 8’de feature yönetme, sıralama ve düzenleme açısından bir vSphere yöneticisinin hayatını oldukça kolaylaştırabilmektedir. Tag, vSphere envanterindeki bir nesneye uygulanabilen bir tür etikettir. Bir tag temel olarak o nesnenin meta verilerini temsil eder. Bir tag oluşturduktan sonra, bir kategoriye atanır. Kategori daha geniş bir yapıdır ve temel olarak ilgili etiketlerin bir koleksiyonudur. Bir Kategori, birden fazla etiketi barındıracak şekilde tanımlanabilir.

Etiketleri ve kategorileri anlamak için bir örnek vermek gerekir ise,

Linux, Windows vb. farklı işletim sistemlerini çalıştıran birden fazla VM’den oluşan büyük ölçekli bir vSphere ortamı düşünün. VM’leri işletim sistemine göre etiketlemek için öncelikle “işletim sistemi” adında bir kategori oluşturacağız ve bu kategoriyi “Sanal Makine” ile ilişkilendireceğiz. ” envanter nesne türü. Bunu yayınlayın, “Windows”, “Linux” gibi etiketler oluşturacağız ve bunları “işletim sistemi” kategorisiyle ilişkilendireceğiz.

Resim-1

Öncelikle, VM’ler için vCenter’da Custom Attributes oluşturmamız gerekiyor.

vCenter Server 8’da oturum açıp bir sanal makinayı seçiyoruz.
Sağ menüde Custom Attributes bölümü bulunmaktadır. Burayı daha önce hiç kullanmadıysanız boş olmalıdır.

Resim-2

Bunları vRealize Operations Manager‘da kullanmak için bazı Custom Attributes oluşturmamız gerekmektedir. vCenter Server’da aşağıda Custom Attributes oluşturabilirsiniz. İstediğiniz zaman değiştirebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Düzenle Düğmesine tıklayarak vCenter Sunucusunda bir VM için bu Özel Nitelikleri oluşturmamız yeterlidir. Bu Özel Nitelikler, vCenter Sunucusundaki tüm VM’ler için kullanılabilir olacaktır.

Sunucu Departmanı,Sunucu Tanımı,Sunucu Sahibi,Sunucu Sahibi Mail Adresi,Sunucu Tedarik Tarihi,Sunucu Sağlayan,
Sunucu Rolü,Yedekleme Planları

Resim-3

vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yaptıktan sonra yeni dashboard oluşturmak için Visualize > Dashboard > Create tıklayalım.

Resim-4

Üst bölüme herhangi bir isim yazabilirsiniz. Bu sizin dashboard isminiz olacaktır.  Refresh content ve Self Provider “on” duruma getiriyoruz.

Resim-5

Input data bölümünden vSphere World yazarak tüm sanallaştırma altyapımızı getiriyoruz.

Resim-6

Son aşama olan output data’da ise yeni view oluşturacağız. Name ismini yazdıktan sonra Distributiın Type bölümünden “Discreate distribution” seçerek devam ediyoruz.

Resim-7

Data bölümünde add subject bölümüne “Virtual Machine” yazarak tüm sanal makinaların taglarını getirilmesi için Summary > Custom Tag> Burada taglarımızı seçiyoruz. Üçüncü bölüm olan Time Settings’te bir değişiklik yapmadan direk  Alt tarafta bulunan “Create” tıklayıp dashboard oluşturmuş oluyoruz.

Resim-8

Dashboard save olarak kayıt edebilir ve buradan takip edebiliriz. Örnek bizlere yedekleme ile ilgili vCenter Custom Attributes dashboard’ları vRealize Operations Manager’da getirmiş oldu. Birde fazla dashboard tasarım ekranına tagvalue ekleyebilir tek bir ekran da görebilirsiniz.

Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware , tags, dashboard , vcenter8 , Custom Attributes  ,vRealize

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 5
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 1
  k_zd_m_
  Kızdım!

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 06/02/2023

  Hocam merhaba bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

  vcenter’ı 8 e güncellesem bir sorun yaşarmıyım. şu versiyon 7 de

  esxi’lerim 6.7 en son patchlerini geçtim. ama yükseltemiyorum .qfle driver 7’yi desteklemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir