İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server
  3. Var olan Receive Connector Remote IP Adreslerini Toplu Olarak Taşımak

Var olan Receive Connector Remote IP Adreslerini Toplu Olarak Taşımak

featured

Bir çok kurumda Exchange Server ortamı, belirli uygulamaların ve cihazların e-posta gönderebilmesi için Relay Connector yapılandırmasına sahiplik eder. Exchange ortamı büyük bir yapıya hizmet ediyorsa bu connectore eklenen Remote IP adres listesi zamanla uzamış olabilir.

Remote IP adreslerini EMS üzerinden Set-ReceiveConnector parametrelerini izlenerek eklenebilir. Fakat Set edilecek Remote IP adreslerini var olan tüm IP adresleri + yeni IP adreslerini tekrar yazmak gerekmektedir. Bunun nedeni ise Set parametresi var olan IP listesini temizleyerek en son Set edilen IP adreslerini connector üzerine yazmasıdır. Ayrıca ECP üzerinden mevcutta yer alan IP listesi silinmeden connectore yeni Remote IP eklemesi yapılabilir.

Uzun bir Remote IP Adres listesine sahip olan bir connectore ekleme planlanıyor ya da farklı bir server üzerine Receive Connector yapılandırmasının aktarılması bekleniyorsa, kullanılacak ek parametrelerle eklemeler basitçe tamamlanabilmektedir.

Receive Connector’u taşımak;

Exchange Server 121 isimli serverdan 122 isimli servera yeni Relay Connector oluşturarak aktarmak;

Aktarılacak Receive Connector’un Remote IP adreslerinin listesini alacak parametreler,

Resim-1

Uygulanacak parametreler,

Relay Connector, Exchange Server 122 isimli serverında RelayConn adında mesaj boyutu 30MB ile limitlendirilerek AnonymousUsers kullanıcıların iznine açık şekilde oluşturulmuştur. RemoteIPRanges parametresine verilen $ip değeri ise 121 isimli serverın üzerinde yer alan connectorun üzerindeki bütün Remote IP adreslerini içermektedir.

Exchange Server 122 isimli sunucuda oluşturulan connectorun kontrolünü sağlayan parametreler,

Resim-2

Exchange Server 121 isimli serverdan 122 isimli servera var olan Relay Connectore aktarmak;

Aktarılacak Receive Connector’un Remote IP adreslerinin listesini alacak parametreler,

Resim-3

Uygulanacak parametreler,

Exchange Server 122 isimli sunucuya eklenen Remot IP adreslerinin kontrolünü sağlayan parametreler,

Resim-4

Kullanılabilecek diğer Permission Grupları;

  • AnonymousUsers
  • ExchangeUsers
  • ExchangeServers
  • ExchangeLegacyServers
  • Partners

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Receives Connector, Relay Connector, Remote IP Addresses, Exchange Server, SMTP Relay, New-ReceiveConnector, Set-ReceiveConnector

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uğur, İstanbul'da doğdu. Ayvansaray Üniversitesi & Bilge Adam tarafından hazırlanan İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünü bitirdi. AYU Siber Güvenlik Yüksek Lisansını tamamladı. Bilge Adam, İsimtescil, Medisana firmalarının sistem birimlerinde çeşitli görevler aldı. Kariyerine BDH\NETAŞ firmasında Kurumsal Sistem ve Danışmanlık Hizmetlerinde Danışman olarak devam ediyor.

Yorum Yap