1. Anasayfa
 2. Haberler

Turkcell, Botaş’ın Kablosundan da Konuşturacak


0

Telekom’dan sonra 2. büyük iletişim şebekesine sahip olan Botaş, fiber optik altyapısını özel sektöre açtı. GSM sektörünün lideri Turkcell, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (Botaş) fiber optik altyapısını kiralama ihalesini kazandı. Zaman gazetesinin haberine göre şirket, güçlü bir iletişim altyapısına kavuşacak. Çok geniş bant taşıma kapasitesine sahip olan fiber optik kablolar, çok sayıda telefon görüşmesi ve televizyon yayınının kaliteli yapılmasını sağlıyor. Ayrıca haberleşme sırasında bilgi çalınamıyor. Zaman’ın Enerji Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre ihaleyi kazanan Turkcell, Botaş’ın iletişim altyapısına 15 yıllık bir süre için 21 milyon Euro ödeyecek. Yaklaşık 5 bin kilometreyi bulan altyapı, Turkcell’in fiber tesisi yapma şartıyla kısa süre içerisinde 8 bin 500 km’ye ulaşacak. Botaş, bu altyapıyla Telekom’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük telekom şebekesi sahibi konumunda bulunuyor. Türkiye’nin dört bir tarafına boru hattı döşeyen Botaş, hatlara paralel iletişim altyapısı için fiber optik kablo sistemi kuruyor. Uzun süredir kiraya verilmek istenen fiber optik altyapı ihalesi, nihayet sonuçlanma aşamasına geldi. Turkcell’in en iyi teklifi verdiği altyapının devriyle ilgili kesin imzanın yakında atılması bekleniyor. GSM devi, yeni altyapı ihalesini alması durumunda iletişim sektöründe rakiplerine karşı yeni bir fark atmış olacak. Botaş’ın fiber optik altyapısının bazı bölgelerde Türk Telekom’dan daha üstün olduğu belirtiliyor.

Dünya genelinde doğalgaz hatlarına paralel telekom hattı çekilmesi yaygın bir yöntem olarak kullanılıyor. Telekom hatları için şehirlerarası güzergahlara ayrı hat çekme zorunluluğu ciddi maliyet oluşturuyor. Şehirlerarası doğalgaz hatlarının döşenmesi sırasında yapılacak ilavelerle düşük maliyetle telekom hatları tesis etmek mümkün. Avantajları ise geçiş hattı ve kamulaştırma işlemlerinde kolaylık sağlanması. Sektöre girecek özel şirketler ise bu maliyeti üstlenmekten zaman zaman uzak duruyor. Botaş’ın elinde halen iki grup fiber optik kablo hattı bulunuyor. Toplam uzunluğu 5 bin km’yi bulan hatlarda Botaş birinci gruptaki 4 elyaf F/O kabloyu, ikinci grupta ise F/O kabloların 4/6 elyafını kullanıyor. Geri kalan 42-44 elyaf fiber optik kablo atıl halde bekliyor. Günümüzde ışığın iletilmesinde fiber optik kablolar veya optik sistemler kullanılıyor. Fiber optik kablo içerisindeki 1 parmak kalınlığındaki liften aynı anda 2 bin 400 telefon görüşmesi ve aynı zamanda televizyon yayını yapılabiliyor. Fiber optik sistemlerin en önemli özelliklerinden birisi, haberleşme sırasında bilgi çalma vb. müdahalelere izin vermemesi.

Binde 4 için rekabeti ihlal etmenin mantığı yok

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Rekabet Kurulu’na mobil pazarlama konusundaki uygulamalarıyla Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla açılan soruşturmada, sözlü savunma yaptı. Ciliv, mobil pazarlama hizmetlerinde elde ettikleri gelirin, Turkcell’in bütün gelirlerinin sadece binde 4’ü olduğuna işaret ederek, “Yani böyle bir konuda, rekabet kurallarını çiğnemenin hiçbir mantığı ve rasyonelliği yok, Turkcell’in böyle bir niyeti ve uygulaması yoktur. Bu gelir yüzde 1 bile değil.” dedi. Rekabet Kurumu Başkan Vekili Nurettin Kaldırımcı başkanlığında yapılan sözlü savunma toplantısına, Turkcell’i temsilen Genel Müdür Süreyya Ciliv, Avea adına da Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan katıldı. Ciliv, bütün çalışanlara rekabet mevzuatı doğrultusunda “sıfır hatayla çalışma” talimatı verildiğini ifade etti.

Kaynak: haberturk.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir