1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Windows 8′den İlk Haberler


0

Windows 7 nin dünya üzerinde tamamen tanınmasının ve günden güne kullanımının hızla arttığı şu günlerde Windows 8 ile ilgilide söylemler ve yorumlar gittikçe yoğun bir hal almakta. Windows 8 ile ilgili her fırsatta açıklama yapmaktan kaçınan Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 8 için çoktandır çalışmalarına başladığını biliyoruz. Kulağımıza gelen bir başka haberde Microsoft’un Windows 8 işletim sistemi için yeni bir kadro açarak yeni yazılım mühendislerini bünyesinde çalıştırmaya başlamış olması.

Peki 2012 gibi çıkması beklenen Windows 8 de neler olacak yada neler olacağı tahmin ediliyor bir gözden geçirelim.

Öncelikle Windows 8 in 128 bit donanımlara destek vermesi kulağımıza gelen ilk duyumlardan bir tanesi, bunun dışında daha önce Microsoftun Xbox oyun konsolu için geliştirmiş olduğu kinect özelliğinin Windows 8 ‘e taşınıyor olması ve bu sayede kullanıcının bilgisayarının başına geçtiği anda oturumunun açılması, kalktığı zaman ise oturumunun belirlenen bir süre içinde kapanıyor olması.

Inastant boot özelliği ile hiçbir zaman dillerden düşmeyen ve her zaman son kullanıcılar tarafından değişik çözüm yollarıyla çözülmeye çalışan işletim sisteminin hızlı açılıp kapanma konusuna bir çözüm gelmesi bekleniyor. Instant boot özelliği ile işletim sisteminin cache ve geliştirilmiş dosya sıkıştırma motoru ile saniyeler içerisinde açılması ve kapanması bekleniyor.

Windows 8 üzerinde gördüğümüz ayrı bir özellik de daha iyi bir görüntü ve daha çok entegrasyon sağlanabilmesidir. Bu durumda Windows 8 in 3D media desteğinin olması, wireless teknolojisini kullanan birçok cihazla iletişim sağlayabiliyor olması hatta ses ve görüntü anlamında gelişmiş birçok media ile iletişim içinde olacağı düşünülüyor.

Ayrıca Windows 7 de sunulması düşünülen ancak yetiştirilemediği söylenen Çoklu Monitör desteği için yeni kullanıcı arabirimi de Windows 8 üzerinde yer alacak gibi gözüküyor. Çoklu monitor adına yapılan bu yeniliğin yanında da Windows 8 in artık ortam ışığı ve aydınlığına göre monitör görüntü dengesini ayarlıyor olmasıdır. Ortam ve ışığa göre monitör ışığının otomatik olarak ayarlanıyor olması da görüntü kalitesinin her ortamda en verimli durumda olacağı, bunun yanında da enerji tasarrufu sağlayacağı anlamına geliyor.

Duyum aldığımız en önemli özelliklerden biride Windows 8 için bazı özelliklerin işletim sistemi sonrasında ayriyeten indirilip kullanılacağıdır. Bu işlemin de online olarak internet üzerinden sağlanacağı hatta bi iş için Bulut Bilgiişlem kullanılacağı söyleniyor. Windows 8 uygulamaları yanı sıra online olarak 3.party yazılımlarında online olarak indirilmesi yada satın alınabilmesi bekleniyor.

Yukarıda bahsettiğim özellikler dışında, yeni Ağ ve Güvenlik Fonksiyonlarını da barındıracak olan Windows 8 işletim sisteminin USB 3.0 ve Bluetooth 3.0 desteğininde Windows 8 üzerinde yer alması bekleniyor.

Sonuç olarak bu makalede Windows 8 hakkında aldığımız duyumları ve yürüttüğümüz tahminleri kısaca paylaşmaya çalıştım. Ancak bilmemiz gereken bir durum var ki oda bahsettiğim duyum ve yorumların tam anlamıyla netleşmemiş olması, bunun yanında da 2012 yılına kadar birçok yeni özelliklerin haberlerini alabilecek olmamızdır. Şu anki durma bakılacak olursa Windows 8 ile birlikte son kullanıcılar ve kurumsal kullanıcılar için bir çok şaşırtıcı özelliklerin gelebilecek olmasıdır. Merak edilen ve tahmin edemediğimiz özelliklerin bir kısmının, Windows 8 işletim sisteminin 2012 den önce çıkarmasını beklediğimiz beta versiyonu ile en azından netleşebileceğini düşünüyoruz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yorum Yaz