1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Turkcell: 3G’yi 81 İlde Aynı Anda Başlatacağız


0

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 3G şebekesini Ericsson ve Huawei ile birlikte kuracaklarını belirterek, “3G”yi ilk günden 81 ilde aynı anda başlatacaklarını bildirdi. 15. yılını kutlayan Turkcell’in bu süreçteki faaliyetlerine ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Terzioğlu, 2009’da 3G konusunda yapacakları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.Lisans sözleşmesinin imzalanmasından önce devlete yaklaşık 1 milyar TL kaynak aktaracaklarını dile getiren Terzioğlu, usul ve esaslarla ilgili çalışmaların Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) nezdinde devam ettiğini söyledi. Terzioğlu, Turkcell’in 5 yılı aşkın süredir bu konuda yatırım yaptığını, baz istasyonlarının hemen hepsinde Edge desteği bulunduğunu aktardı. 3G şebekesini Ericsson ve Huawei ile kuracaklarını kaydeden Terzioğlu, “3G’yi ilk günden 81 ilde aynı anda başlatacağız” dedi.

ERICSSON AÇIKLAMASI

Bu arada, Ericsson’dan da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Ericsson’un, Turkcell’in WCDMA/HSPA şebekesi ile ilgili servisleri kurma ve yapılandırma konusunda ana tedarikçi olarak bir sözleşme imzaladığı ifade edilen açıklamada, yapılan anlaşma ile Turkcell’in yüksek hızlı internet ve diğer gelişmiş servisler gibi yüksek hızlı mobil geniş bant hizmetlerini Türkiye çapında sunabileceği belirtildi. Açıklamaya göre anlaşma, tüm çekirdek şebekeyi ve Ericsson’un mevcut 2G Radyo Sistemleri ve Radyo Şebekesi olan tüm bölgelerini kapsıyor. Ericsson, sistem entegrasyon, teknik destek, şebeke kurulumu ve uyarlanmasını da içeren her türlü servisten de sorumlu olacak.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap