1. Anasayfa
 2. Haberler

Bluetooth 3.0’a Çok Az Kaldı!


0

Birçok blogda yer alan haberlere göre, kablosuz Bluetooth 3′ün piyasaya sürülmesinin resmi tarihi 21 Nisan olarak belirtiliyor. Ancak, Bluetooth Special Interest Group’un (SIG) bu konuyla ilgili henüz bir açıklaması bulunmuyor. DVice blog’unun yaptığı açıklamaya göre, Bluetooth SIG bir basın açıklaması yayınlamış ve bu açıklamada 21 Nisan’da Bluetooth’un en yeni versiyonunun piyasaya sürüleceğini belirtmişti.Beklenen Bluetooth 3.0 standard hakkında bilinenler şöyle özetlenebilir: kablosuz bağlantı hızı yaklaşık olarak 489 Mbit/s olarak artacak, senkronize olurken bağlantı kopukluğu yaşanma ihtimali oldukça azaltılacak ve Generic Alternate MAC/PHY (AMP) teknolojisine ilave olarak, Bluetooth 3.0 aygıtlarının Wi-Fi hızı ile veri aktarması sağlanacak.

Bluetooth ile ilgili eşsiz özellik ise ucuz olması ve enerji tüketiminin oldukça az olması. Böylece cep telefonlarında ve kullanıcılar için enerji tüketiminin önem kazandığı diğer alanlarda kullanılabiliyor.

Peki bloglar ne diyor? Bluetooth SIG’ın yeni çıkaracağı Bluetooth 3′ün tüm müzik arşivini, DVD’leri, fotoğrafları kablosuz olarak, oldukça kısa bir sürede aktarabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca bloglardan yapılan açıklamaya göre, yeni Bluetooth 3.0, “Enhanced Power Control” özelliği ile, kulaklık ve cep telefonu arasında kablosuz bağlantı kesilmesi durumunu ortadan kaldırıyor.

Henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen, Bluetooth takipçileri, Bluetooth SIG’nin 21 Nisan’da ürünün piyasaya sürülmesi için üretici listesini açıklayacağını belirtiliyorlar.

Uzun zamandır, cep telefonu kullanıcıları Bluetooth özelliğini, kablosuz kulaklıklar aracılığıyla kullanıyor. Mobil aygıtları üzerinden Bluetooth sayesinde müzik dinleyebiliyor ve film izleyebiliyorlar. Bu nedenle, Bluetooth’un gün geçtikçe daha da hızlı olması ve kablosuz senkronizenin daha etkili gerçekleşmesi ihtiyacı doğmuştur.

Kaynak: bilisimhaber.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir