1. Anasayfa
 2. Haberler

Kullandığın Kadar Öde Dönemi Microsoft ile Başlayacak!


0

Dünyaca ünlü yazılım devi, bilişim teknolojileri çerçevesinde ileriye dönük fikirleri hakkında ipuçları verdi. Aldığı patente bakılırsa, bilgisayar kullanıcılarına ihtiyaçları olan donanım ve yazılım bileşenlerini seçme şansı verecek olan Microsoft, cihaz ve servis kullanım ücretlerini bölerek “kullandığın kadar öde” sistemini sunmayı düşünüyor. Mevcut sistemde satılan bilgisayarların sabit donanım ve yazılım özellikleri, çoğu zaman ihtiyaç duyulmayacak bileşenlerin maliyetine katlanma sorununu ortaya çıkarıyor.Bu duruma çözüm olacağını düşündüğü uygulamayı patent başvurusunda gösteren Microsoft, daha “parçalı” olarak adlandırılabilecek yeni bir altyapı üzerinde çalışıyor. Genel bilgisayar kullanımını “Ofis”, “Oyun” ve “İnternet” başlıkları altında toplayan firma, örneğin internet kullanımı için en düşük donanım gücünü sunarken oyun amaçlı kullanım için en güçlü donanım özelliklerini sunuyor. Benzer şekilde Oyun paketi dahilinde 3D grafik hızlandırıcıdan yararlanırken, ofis ve yaratıcı yazılımların hiçbiri olmayacak.

Bu sistem sayesinde hem son kullanıcıya yansıyan maliyeti düşürmeyi hem de bilgisayarların tek tek daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamayı amaçlayan Microsoft, ayrıca anlık ihtiyaçlar doğrultusunda istenen donanım ve yazılım bileşenlerine geçiş imkanı tanıyacak.

Patent ve içeriğinde bahsedilen servis, bulut bilişimi açısından da oldukça önemli sonuçlar doğurabilir. Özü itibarıyla yazılımın servis olarak sunulması (software as a service, SaS) kavramını hayatımıza getiren bulut bilişimi (cloud computing)’ni patent ile sahiplendiği anlamı dahi çıkarılabilir.

Kaynak: Teknolojide.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir