1. Anasayfa
 2. Haberler

Türk Mühendislerden Muhteşem Teknoloji!


0

Teleses’in Türk mühendisleri, evdeki uzaktan kumandalı cihazları kumanda edebilme ve cep telefonlarına SMS gönderebilme özelliğine sahip kablosuz ev telefonu geliştirdi. Cihaz, yalnız Türkiye’de değil dünyada da “tek” olma özelliğini taşıyor. Evde bulunan uzaktan kumandalı TV, klima, DVD ve ses sistemi gibi cihazları açıp kapatabilen ve ses ayarı yapabilen kablosuz ev telefonu, bebek izleme ünitesi olarak da kullanılabilecek. Teleses Genel Müdürü Bora İnan, günümüzde her evde ortalama 3-4 cihaz kumandası bulunduğuna işaretle, tasarladıkları kablosuz ev telefonu sayesinde uzaktan kumandalı 4 ayrı cihazın, telefonun üzerindeki tek tuşla kumanda edilebileceğini anlattı.

Amaçlarının, “evlerdeki kumanda kirliliğinin önüne geçmek” olduğunu belirten İnan, Ar-Ge çalışmasının yanında tasarımı da Türk mühendisler tarafından yapılan telefon için “Türkiye’de ve dünyada tek” diyerek şu bilgiyi verdi:

“Kullanımı ve fonksiyonelliği ile alışılagelmiş kablosuz ev telefonlarının çok daha ötesinde olan bu telefon, elinden kumandayı bırakmayan TV kolikler için de uzaktan kumanda olarak kullanılabilecek ve çevrenizdeki elektronik cihazlara kendi ev telefonunuzdan hükmedebileceksiniz. Örneğin; dijital uydu alıcınızdan kanalı değiştirecek, tek tuşla televizyon kumandası moduna aldığınız bu telefon ile TV’den ve ses sisteminizden gelen sesi kısıp açabileceksiniz. Bu telefon, klimanız için de benzeri fonksiyonları yaparak evinizdeki akıllı yardımcınız olacak.

Bu telefondan, cep telefonu gibi SMS de gönderilebiliyor. Telefon aynı zamanda bir bebek izleme ünitesi olarak da kullanılabiliyor. Evde bulunabilecek 2 adet Laxon telefonunu cihazın menü tuşundan bebek izleme ayarına getirdiğinizde cihazlardan biri bebeğinizin yanındayken diğer bir odadan onu rahatlıkla duyabilirsiniz”

Telefonun yurt dışına ihraç edilmesi için İsrail, Arnavutluk ve Afrika’da bazı ülkelerle görüşmelerin sürdürüldüğünü belirten İnan, Türk Telekom ile anlaşma yaptıklarını, Türk Telekom bayilerinde ayda 5 lira vererek, 24 ay taksitle bu telefona sahip olunabileceğini bildirdi.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir